Víťazstvo 2:0 nad PSG môže byť rozhodujúcim momentom sezóny

Bayern Mníchov presvedčivo porazil Paríž Saint-Germain. Nemecký rekordný šampión vyhral zápas 2:0 vďaka gólom Erica Maxima Choupo-Motinga (61') a Sergeho Gnabryho (89'). A dalo by sa povedať, že to bol pre Juliana Nagelsmanna a jeho zamestnancov potenciálne rozhodujúci moment sezóny.

Liga majstrov je napokon v tejto sezóne pre Bayern Mníchov svätým grálom. A ich tohtoročné výkony to podčiarkujú. Rekordmeister vyhral všetkých osem zápasov v tejto sezóne a dvakrát porazil Barcelonu, Inter Miláno a PSG bez inkasovania. V skutočnosti jediným klubom, ktorý v tejto sezóne dokázal skórovať proti Bayernu, bola malá Viktoria Plzeň z Českej republiky.

Je to úžasný rekord v porovnaní s Bundesligou, kde Bayern občas ukázal nedostatky a kde je hlboko zakorenený v boji o titul s Borussiou Dortmund. Dvaja nemeckí giganti sú momentálne bodovo na čele tabuľky.

Dortmund bol, samozrejme, včera vyradený Chelsea. To by mohla byť výhoda pre čierno-žltých z dlhodobého hľadiska, pretože sa teraz sústredia výlučne na Bundesligu. Pretože pre Bayern niet pochýb o tom, že teraz chce ísť až do Ligy majstrov.

"Ak spojíme maximálnu túžbu a emocionalitu spolu s kvalitou, ktorú máme, môžeme dosiahnuť čokoľvek," povedal Nagelsmann po zápase, keď sa ho pýtali na možnosť získať treble v tejto sezóne. "Keď skombinujeme tieto veci, sme neuveriteľne dobrí a môžeme poraziť každého."

Každý, kto sledoval Bayern počas celej sezóny, nepochybne uzná, že je to správne. No pravdou je aj to, že Bayern bol kôň, ktorý občas vyskočí len tak vysoko, ako potrebuje.

Proti PSG bola táto bariéra, samozrejme, veľmi vysoká a Bayern ju bez obáv bral. Azda najpozoruhodnejšou časťou predstavenia bol presvedčivý spôsob, akým sa odohral. Bayern urobil počas celého zápasu naozaj len jednu chybu, keď sa brankár Yann Sommer pokúsil driblovať s loptou z vlastnej koncovky a stratil loptu s útočníkom PSG – obranca Mathijs de Ligt musel zasiahnuť masívnu bránkovú čiaru.

„Pozrel som sa na Stanišića; bol označený — a zrazu som už nemal riešenie. To, čo urobil Matthijs, bolo neuveriteľné,“ povedal Sommer o chybe po zápase. "Ak by sa to pokazilo, hra by bola iná."

Od tohto momentu to už išlo hladko. V skutočnosti mladé hviezdy Bayernu Jamal Musiala a Alphonso Davies diktovali prvý polčas. V druhom polčase to boli veteráni Thomas Müller – bol zvolený hráčom zápasu – a bývalý útočník PSG Choupo-Moting, ktorí diktovali útok.

"V takejto hre sú vždy momenty, keď musíte trpieť a vytvoriť si trochu šťastia," povedal Müller. „V druhom polčase sme boli viac kontrolovaní v bránení. Odohrali sme lepší zápas a nakoniec sme si zaslúžili vyhrať."

Nahé štatistiky medzitým vykresľujú iný obraz. PSG kontrolovalo 55 % držania lopty a vydávalo viac prihrávok, 556 ku 453. Ale podobne ako včera Dortmund proti ChelseaParížania nemali loptu v zmysluplných oblastiach a Bayern vyhral xG 1.50 ku 1.14. A čo je najdôležitejšie, Bayern úplne vyradil hviezdy PSG Kyliana Mbappého a Lionela Messiho, ktorí boli neviditeľní počas celých 90 minút.

"V prvom polčase sme nerobili to, o čom sme predtým hovorili, veľmi dobre," povedal Nagelsmann po zápase. „Bolo tam príliš veľa miesta. V druhom polčase sme lepšie bránili a boli nebezpeční na lopte. Nakoniec sme si zaslúžili vyhrať."

Výhra bude pre Nagelsmanna veľká, pretože mu poskytne priestor na prácu a prípravu svojho tímu na nadchádzajúce ťažké úlohy v Bundeslige a Lige majstrov. Najmä to posledné bude tento rok veľkou prioritou, čo môže byť najlepšia správa pre fanúšikov Bundesligy, ktorí dúfajú v tesný súboj o titul v tejto sezóne.

Manuel Veth je hostiteľom Bundesligový Gegenpressing Podcast a Area Manager USA na adrese Transfer na trhu. Bol tiež publikovaný v Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA a niekoľkých ďalších. Sledujte ho na Twitteri: @ManuelVeth