Bayern Mníchov porazil Frankfurt 6:1, čo ešte viac podčiarklo svoju dominanciu v Bundeslige

Bol to perfektný začiatok bundesligového ťaženia Bayernu Mníchov 2022/23. Rekordmeister zdolal vo vypredanej Deutsche Bank Arene víťaza Európskej ligy Eintracht Frankfurt 6:1. No zatiaľ čo kampaň Bayernu začala perfektne, Bundesliga je opäť napadnutá debatou o jej konkurencieschopnosti.

Dominancia Bayernu sa v skutočnosti prejavila v priebehu niekoľkých minút zápasu. V priebehu piatich minút otvoril skóre Joshua Kimmich skvelým priamym kopom, pri ktorom podľa štatistík AWS mali tvorcovia iba 4% pravdepodobnosť strelenia gólu.

Tento cieľ pripravil scénu pre útek. Benjamin Pavard (11'), Sadio Mané (29'), Jamal Musiala (35') a Serge Gnabry (43') zvýšili vedenie Bayernu 5:0 po polčase. Druhý polčas bol bezvýznamný a umožnil hlavnému trénerovi Julianovi Nagelsmannovi debutovať veľmi propagovaným talentom Mathis Tel na posledné minúty zápasu.

Musiala (83') medzičasom pridal ďalšiu, ktorá ešte viac podčiarkla jeho status najhorúcejšieho kandidáta v európskom futbale. Jediný gól Frankfurtu, ktorý strelil nová posila Randal Kolo Muani (64'), sa takmer stratil v hluku.

"Odohrali sme neuveriteľný zápas s množstvom energie," povedal Nagelsmann po zápase. „S zápasom s Lipskom bolo veľa paralel. Chalani sú spokojní. Výhry nie sú nikdy normálne, vždy je to niečo výnimočné, aj keď ste vyhrali veľa. Všetci sú hladní po ďalších a dúfam, že to tak zostane.“

Bayern minulú sobotu dominoval aj v prvých 45 minútach proti Lipsku v Superpohári DFL. Lipsko sa v tomto zápase takmer vrátilo, no v posledných piatich minútach nestačilo na vyrovnanie.

Polčasové skóre v Lipsku a dnešný výsledok budú ďalšou vodou na mlyn pre kritiku spochybňujúcu konkurencieschopnosť Bundesligy. Skutočne, napriek alebo možno práve kvôli odchodu Roberta Lewandowského vyzerá Bayern v tejto sezóne nezastaviteľne.

Prvých päť gólov strelilo päť rôznych strelcov a iba Musiala skóroval dvakrát. Útok s Gnabrym a novou posilou Mané umlčal tých, ktorí si mysleli, že poľského útočníka nemožno nahradiť. Rekordmeister teraz vyzerá nebezpečnejšie a dal dokopy stranu, ktorá bude výzvou pre Ligu majstrov, pričom titul v Bundeslige je takmer druhoradý.

"Bolo to zaslúžené víťazstvo Bayernu," ​​povedal po zápase hlavný tréner Eintrachtu Frankfurt Oliver Glasner. „Stratili sme hlavu po dvoch rýchlych inkasovaných góloch. Bayern naplno využil priestor, ktorý sme mu dali. Boli sme jednoducho ohromení ich tempom. Teraz máme šancu na lepší výkon v stredu proti Realu Madrid."

Tí, ktorí veria, že sústredenie Bayernu na Ligu majstrov umožní iným klubom získať titul, budú musieť znova premýšľať. Rekordmeister obsadil každú rolu dvojnásobne – v skutočnosti by sa takí ako Leroy Sané a Kingsley Coman momentálne nedostali do základnej jedenástky.

Táto dominancia má však aj odvrátenú stranu. Bundesliga tvrdo pracuje na väčšom medzinárodnom uznaní. Generálny riaditeľ Bayernu Oliver Kahn a člen výkonnej rady Andreas Jung v posledných týždňoch naliehali na ostatné nemecké kluby, aby odišli do zahraničia a pomohli tak predať ligu.

Eintracht Frankfurt (do Japonska), VfB Stuttgart a 1.FC Köln (obaja budú hrať priateľský zápas v Austine v Texase) už oznámili turné na prestávku na majstrovstvách sveta v novembri.

Ísť do zahraničia je jedna vec; presviedčať ľudí, že liga je konkurencieschopná, je niečo iné; napokon, Bayern rozbiť Frankfurt 6:1 v úvodnom zápase je strašné pre optiku – jediný pohľad na futbalový Twitter v Spojených štátoch v piatok večer je všetko, čo človek potrebuje vedieť o boji Bundesligy, aby sa predal ako produkt.

Možno to, že Bayern otvoril sezónu, bol pri spätnom pohľade hrozný nápad a je to ďalšia pripomienka dominancie klubu a priepasti nad zvyškom ligy. Jeden zápas, ktorý by dával väčší zmysel, by bol Dortmund proti Leverkusenu, ktorý sľubuje predstavenie sobotňajšieho večera.

Sledovanie týchto dvoch tímov bude zábavné, ale po piatkovej dominancii Bayernu, koľkí okrem skalných fanúšikov Bundesligy si ich budú môcť pozrieť, najmä keď sa Premier League otvorí v ten istý víkend?

Manuel Veth je hostiteľom Bundesligový Gegenpressing Podcast a Area Manager USA na adrese Transfer na trhu. Bol tiež publikovaný v Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA a niekoľkých ďalších. Sledujte ho na Twitteri: @ManuelVeth