Bayern Mníchov ukončil bundesligovú krízu výhrou 4:2 nad Wolfsburgom

Na papieri Bayern Mníchov ukončil svoju mini krízu po majstrovstvách sveta. Rekordmeister porazili Mainz uprostred týždňa v DFB Pokal 4:0 a čo je dôležitejšie, ukončili svoje tri zápasy v rade remízou 1:1 víťazstvom 4:2 nad Wolfsburgom.

Navonok je kríza výsledkov zažehnaná. Ale triumf nad Wolfsburgom ukázal aj množstvo nedostatkov, ktoré by mohol efektívnejší súper lepšie preskúmať. Podľa Bundesliga.com viedol Wolfsburg v xG 2.71 ku 0.68.

Nie je prekvapením, že hlavný tréner Bayernu Julian Nagelsmann súhlasil s tým, že jeho tím mohol mať v nedeľu večer trochu šťastia. "Víťazstvo bolo kľúčové," povedal Nagelsmann médiám po zápase. "Z prvých troch šancí sme dali tri góly, čo nám uľahčilo prácu."

Zdalo sa, že tieto tri góly Kingsleyho Comana (9' a 14') a Thomasa Müllera (19') predčasne ukončili zápas, no neskorý gól Jakuba Kaminského z prvého polčasu otvoril dvere Wolfsburgu. Potom bol v 54. minúte vylúčený Joshua Kimmich s druhou žltou kartou.

"Po stave 3:0 sme boli príliš uvoľnení a umožnili sme Wolfsburgu späť do hry," povedal Nagelsmann. Len vďaka individuálnej mágii Jamala Musialu v 73. minúte sa Bayernu konečne podarilo spečatiť zápas/Jamalov gól bol kľúčový,“ povedal Nagelsmann. Berieme tri body a ideme ďalej.

Ale ani po štvrtom góle Bayernu Wolfsburg neušiel. Vlci skórovali v 81. minúte, keď jednu z mnohých šancí napokon premenil Mattias Svanberg. O chvíľu neskôr strelil tretí gól Yannick Gerhardt, ale VAR zasiahol a zobral akúkoľvek nádej na návrat Wolfsburgu.

Výsledok znamená, že Bayern zatiaľ zostane na čele tabuľky. Jeden bod pred Unionom Berlín, tri body pred Dortmundom, štyri body pred Lipskom a päť bodov pred Frankfurtom. Všetky tieto strany však zostávajú vo výzve o titul.

Okrem toho si tieto strany tiež všimnú, že táto strana Bayernu je poraziteľná. V hre bolo viacero pasáží, kde mohla skórovať efektívnejšia strana Wolfsburgu. Klub, ktorý trénuje bývalý šéf Bayernu Niko Kováč, dal aj prvé dva góly a vykopal sa do nemožnej diery.

"Bayern strelil tri góly zo svojich prvých dvoch striel, pretože Kingsleyho strela bola krížna, nie strela," povedal Kováč po zápase na meida. „Myslím si, že sme dnes prehrali veľmi nešťastne. Ich individuálna kvalita urobila rozdiel.”

Bayern to, samozrejme, bude vidieť inak. Nagelsmann a šéfovia klubu to budú vnímať ako typický efektívny výkon ako v Bayerne. Zdôraznia tiež, že toto víťazstvo bolo nevyhnutné v týždni, v ktorom kapitán a momentálne zranený brankár Manuel Neuer poskytol kontroverzný dvojitý rozhovor pre The Athletic a Süddeutsche Zeitung.

Neuer v tomto rozhovore tvrdo kritizoval šéfov Bayernu za to, že vyhodili svojho trénera brankárov Toniho Tapaloviča. Hoci vyjadrenia, ako to už v mediálnom kotli okolo rekordných šampiónov býva, boli prehnané, prehra či remíza proti Wolfsburgu by určite otvorila stavidlá pre mediálny cirkus. Ale namiesto toho výsledok dáva každému na Säbener Straße nejaký čas na upokojenie.

Čo však výsledok znamená pre boj o titul? Ako to už býva, pravda bude pri hodnotení tohto výsledku niekde uprostred. Bayern si tieto tri body s radosťou odnesie a vráti sa do formy. Súperi berú na vedomie, že Bayern stále môže vyhrávať šťastné zápasy. Ale tajne budú cítiť, že v tejto sezóne existuje šanca získať titul v Bundeslige.

Manuel Veth je hostiteľom Bundesligový Gegenpressing Podcast a Area Manager USA na adrese Transfer na trhu. Bol tiež publikovaný v Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA a niekoľkých ďalších. Sledujte ho na Twitteri: @ManuelVeth