Brilantná Brazília a Neymar pretancujú cestu k víťazstvu 4:1 nad Južnou Kóreou a do štvrťfinále majstrovstiev sveta

Po 13 minútach už nebol zápas medzi osemfinálemi Brazílie s Južnou Kóreou. Bol to Neymar, ktorý premenil penaltu. Bodový kop bol otázny, ale juhokórejský brankár Kim Seung-Gyu padol na kolená, keď Neymar poslal loptu s bezstarostnosťou a všednou finálnosťou. Toto bola Brazília suverénne, takmer trollovala svojich súperov a oslavovala funky rondom, tanečnou rutinou, ktorú pred pár minútami použili pri brilantnom úvodnom góle Viniciusa Jr.

Radostné dvojité rondo stelesňovalo tímového ducha a úľavu Brazílie. Päťnásobný majster sveta bol pod tlakom po sklamanej skupinovej fáze s dvoma víťazstvami, nevýraznou prehrou s Kamerunom a vážnym zranením Neymara. Na tlačovej konferencii tréner Brazílie Tite zaútočil na novinárov a nazval správy o zranení Gabriela Jesusa „zlými klamstvami“. Pre človeka, ktorý si hovorí humanista a patrí medzi výrečnejších a zádumčivejších trénerov na okruhu, to bolo mimo charakter.

Tite má tendenciu byť vyvážené, ale úlohou Brazílie je tlakový hrniec. Dotieravé médiá 24 hodín denne, 7 dní v týždni a myšlienka, že všetko okrem víťazstva na majstrovstvách sveta je neúspech, destabilizovali chladného Titea, ale potom, v perfektnú noc pre Brazíliu, jeho tím a hviezda lode Neymar zareagovali s bravúrou a rozptýlili akékoľvek pochybnosti, že táto Brazília nie je uchádzačom o najvyššiu cenu. Dokonca aj Tite tancoval po treťom góle Brazílie – a mal na to všetky dôvody: Richarlison prekonal svoj veľkolepý kop nožničkami v zápase so Srbskom. Tu bol na konci fascinujúceho tímového ťahu, ktorý inicioval opakovaným hlavičkovaním lopty. Brazília bez mihnutia oka otvorila kórejskú defenzívu a útočník poslal loptu vedľa.

Ak to všetko znie superlatívne, je to preto, že to tak jednoducho bolo. Toto bola Brazília minulých rokov, Brazília, po ktorej všetci túžili na tých namáhavých skupinových výletoch. V tomto tíme vládla bujarosť a jeho tanec, ktorý sa zopakoval štvrtýkrát, keď Lucas Paqueta strelil ďalší gól Juhoameričanov. Pokľakol a pomodlil sa aj na oslavu.

Tite žiaril. Hráč West Ham United bol kľúčom k rovnováhe Brazílie, spojovacím článkom medzi útokom a stredom poľa, čo umožnilo trénerovi postaviť Richarlisona, dvoch krídelníkov, Neymara a iba jedného defenzívneho stredopoliara s Casemirom v úlohe číslo šesť. Paqueta si opäť dobre porozumel s Neymarom. Bolo zarážajúce, ako sa tím skvelých jednotlivcov navzájom podporoval, pričom Neymar bol na čele tímu. Jeho účinok sa nedal pomýliť. Vzadu si Alisson s množstvom parádnych zákrokov takmer udržal čisté konto, no zaslúžený gól útechy pre Aziatov dostal v 76. minúte Paik Seungho.

Tite a Brazília chápu, že v najprísnejšom zmysle slova to nebol test. Bolo to až príliš jednoduché, hra sa na začiatku zredukovala na tréning. Po prestávke Titeho mužstvo upadlo na intenzite a aj tak súper dostával šancu za šancou. Na tom však už nezáležalo. Ázijské sny o majstrovstvách sveta sa skončili a Brazílčania pochodovali ďalej, čím ukázali, že to myslia vážne.