Bundesliga končí dramaticky, keď Lipsko dosiahne Ligu majstrov a Stuttgart prežije

Dráma v Stuttgarte, dráma v Dortmunde, dráma v Bielefelde a dráma v Leverkusene. Posledný zápas Bundesligy poskytol množstvo príbehov v hornej aj dolnej časti tabuľky.

SC Freiburg a RB Leipzig boli v priamom súboji o konečné umiestnenie v Lige majstrov na samom vrchole. Dva body od seba sa dva kluby, ktoré sa budúci víkend stretnú aj vo finále DFB Pokal, snažili získať štvrté a posledné miesto v UCL.

Na papieri sa situácia zdala byť jednoduchá. Lipsku stačil bod proti už zostupujúcej Arminii Bielefeld. Freiburg zase potreboval poraziť informovaný Bayer Leverkusen s žiadanými hviezdami Patrikom Schickom a Moussom Diabym.

Schick zabezpečil vedenie Leverkusenu v 54. minúte, keď sa ušiel a našiel spoluhráča Lucasa Alaria. Bielefeld a Lipsko boli v tej chvíli stále nerozhodné 0:0. Zápas sa pomaly blížil k nevyhnutnému koncu až do 70. minúty, kedy Janni Serra dostal Arminii do vedenia nad Lipskom.

Zrazu sa po celej BayAréne v Leverkusene ozval šum. "Samozrejme, boli sme si vedomí toho, čo sa dialo v druhom zápase," povedal po zápase stredopoliar Freiburgu Vincenzo Grifo. Potom v 88. minúte Freiburg z ničoho nič vyrovnal, keď skóroval Janik Haberer.

Medzi fanúšikmi Freiburgu bol teraz v BayAréne rozruch. Dokáže maličký Freiburg prekonať šance a dostať sa prvýkrát v histórii do Ligy majstrov? Nakoniec odpoveď znela nie; Lipsko vyrovnalo v 93. minúte zásluhou gólu Willieho Orbana. Breisgau Brasilianer však v tejto fáze nevedel o výsledku.

"Nevedeli sme, že Lipsko vyrovnalo," povedal po zápase hlavný tréner Freiburgu Christian Streich. A s týmto vedomím Freiburg hodil do šestnástky Leverkusenu všetko, vrátane brankára Marka Flekkena. Leverkusen dobre využil prázdnu bránku, z polovice skóroval Exequiel Palacios, ktorý uložil hru do postele.

Napriek fantastickej sezóne bolo na Streichovej tvári po zápase cítiť sklamanie. "Po vyrovnávajúcom góle to bolo ťažké, pretože sme do toho išli všetko," povedal Streich. Napriek sklamaniu tréner hneď vyzdvihol pozitíva. „Skončili sme šiesti! Veľká poklona tímu; dali zo seba všetko a odohrali konzistentnú sezónu.“

Freiburg má, samozrejme, stále šancu na striebro, keď sa budúci víkend stretne v Pokále s Lipskom. Žiadna zo strán súťaž nevyhrala a niektoré premenili zápas na a stret kultúr medzi tradičným malým klubom (Freiburg) a klubom vedeným investormi (RB Lipsko).

Kým Lipsko a Freiburg majú o jeden zápas viac, Herthu Berlín čakajú v tejto sezóne ešte dva zápasy. Hertha vstúpila do hracieho dňa 34 s náskokom dvoch bodov od 16. VfB Stuttgart nad hranicou zostupu a play-off.

A najdlhšie to v sobotu vyzeralo, že tam zostanú. Hertha sa ujala skoro vedenia proti letargickej Borussii Dortmund v 18. minúte, keď skóroval Ishak Belfodil. Stuttgart medzitým remizoval 1:1 tím z Kolína, ktorý stále bojuje o miesto v Európskej lige.

Na rozdiel od Freiburgu a Lipska by neskorá dráma viedla k výmene pozícií. V Dortmunde vyrovnala budúca hviezda Man City Erling Haaland za čierno-žltých a potom mladý Yousssoufa Moukoko zvýšil na 2:1 pre BVB.
VB
v 84. minúte.

V tom momente mal Stuttgart stále namierené do baráže o zostup. Ako to bolo v Leverkusene s Freiburgom, Schwaben hodil všetko do kolínskej lóže a na rozdiel od Freiburgu by ich čakala odmena.

V 92. minúte sa Wataru Endo hlavou presadil ako druhý domáci Stuttgart, aby si zabezpečil tri body, ktoré by im zaručili bezpečnosť. Nasledovali dramatické scény, keď americký tréner Stuttgartu Pellegrino Matarazzo zaútočil na celé ihrisko pri oslavách, fanúšikovia sa nedali zadržať a hráči boli na barikádach.

Pridalo sa ešte šesť minút, no výsledok stál a poslal Herthu do play off proti tomu, kto v nedeľu skončí v 2. bundeslige na treťom mieste. "Bola to čistá extáza, úžasný moment, neuveriteľné," povedal Matarazzo po zápase. "Som veľmi šťastný za chlapcov. Na momenty ako dnes sa nezabúda."

Manuel Veth je hostiteľom Bundesligový Gegenpressing Podcast a Area Manager USA na adrese Transfer na trhu. Bol tiež publikovaný v Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA a niekoľkých ďalších. Sledujte ho na Twitteri: @ManuelVeth