Kostarika potopila Nový Zéland, aby sa kvalifikovala na majstrovstvá sveta

Mali väčšinu držania lopty a väčšinu príležitostí. Dokonca mali loptu v zadnej časti siete po inštinktívnom zakončení z blízka od talizmanického útočníka Chrisa Wooda, ale rozhodca Abdulla Hassan Mohamed zlikvidoval bránku za priestupok Matthewa Garbetta.

All Whites z Nového Zélandu boli sebavedomí a rázni, ale futbal na elitnej úrovni je často náročný a nemilosrdný. Tímy vyhrávajú a prehrávajú zápasy bez mihnutia oka. Už po troch minútach si skúsený útočník Joel Campbell, kedysi z Arsenalu, načasoval svoj beh k dokonalosti, aby sa spojil s nízkym centrom od tínedžera Jewisona Benetteho a zasunul loptu domov, 1:0.

Bol to prvý a posledný útok Kostariky v prvom polčase. Ticos mali svoj vysnívaný štart. Od získania posledného lístka na majstrovstvá sveta ich delilo 87 minút. Nový Zéland zostal vyrovnaný, využil zaváhanie kostarickej obrany na generovanie nebezpečenstva a záplavu šancí po pätnástich minútach. Alex Grieve, ktorý bol vydaný na milosť a nemilosť, si počínal lepšie. V 36. minúte si Nový Zéland nárokoval penaltu za postrčenie Wooda, no rozhodca naň nemal.

V polčase zazvonili zmeny v Kostarike, ktorá priniesla Kendall Waston (34) a Bryana Ruiza (36), ako aj Carlosa Martineza. Ticos sú starnúci tím, ale kvalifikáciu Concacaf ukončili s devätnástimi bodmi z posledných siedmich zápasov a Panamu sa posunula na štvrté miesto. Veteráni po prestávke ukázali svoje skúsenosti a herný manažment. Húževnatý Ruiz poskytol určitý impulz vpred. Pre Kostariku sa otváral priestor, keď Nový Zéland hľadal vyrovnanie.

Tento vyrovnávač nikdy neprišiel. Namiesto toho bol Kosta Barbarouses vylúčený za zlý výpad a vyradil Calvovi členok. Tentoraz sa Nový Zéland mohol sťažovať málo, no 22 minút do konca All Whites stíhali zápas, gól a muž dole. Bolo to ťažké pre All Whites, mladú a utiahnutú skupinu, ktorá pod vedením trénera Dannyho Haya urobila pokroky. Stále bojovali, početná nevýhoda bola bezpredmetná, no po odohraní jedného zo svojich najlepších zápasov zostali naprázdno.

"Výkon bol fenomenálny," povedal Hay v bleskovom rozhovore a priznal, že jeho tímu chýbala konečná úprava. "Samozrejme, že inkasovaný gól bol sklamaním, ale potom bola odozva od hráčov neuveriteľná." V zápase sme absolútne dominovali. Boli sme senzační. Aj s desiatimi mužmi dominujeme tímu, ktorý ide teraz na majstrovstvá sveta. Spôsob inkasovaného gólu bude bolieť ešte dlho."

Keď štadiónom zneli chorály na 'Ticos', Kostarika sa stala 32. a posledným finalistom majstrovstiev sveta. Ticos dopĺňajú zostavu majstrovstiev sveta a zaraďujú sa do skupiny E spolu so Španielskom, Nemeckom a Japonskom. Vo svojom úvodnom zápase 23. novembra sa Kostaričania stretnú so Španielskom, dva dni po tom, ako Senegal a Holandsko odštartujú majstrovstvá sveta.