Prvé góly vo finále majstrovstiev sveta môžu byť skôr prekliatím ako požehnaním

Majstrovstvá sveta v Katare 2022 sa blížia do vyraďovacej fázy, a preto je prvé skórovanie dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Výskum zistil, že strelenie úvodného gólu dáva tímom viac ako 80% šancu na víťazstvo vo vyraďovacích zápasoch majstrovstiev sveta, s jednou obrovskou výnimkou.

Keď Kieran Trippier skóroval z priameho kopu v 5. minúte v semifinále MS proti Chorvátsku v roku 2018, fanúšikovia Anglicka si mohli myslieť, že sú jednou nohou vo finále.

A o niekoľko rokov neskôr v roku 2021 mal Angličan Luke Shaw loptu v sieti vo finále UEFA Euro 2020 ešte predtým, než sa niektorí fanúšikovia vôbec dostali na svoje miesta.

Ale v oboch prípadoch bolo Anglicko na strane porazených.

Niektorí by to mohli nazvať „typické Anglicko“, ale v skutočnosti môže byť skoré skórovanie v kľúčových zápasoch niekedy skôr prekliatím ako požehnaním.

Platí to najmä o finále majstrovstiev sveta.

Švédska firma Spiideo zaoberajúca sa riešením športového videa, ktorá spolupracuje so španielskym a chorvátskym národným tímom, sa spojila s expertom na štatistiky z Oxfordskej univerzity Matthewom Pennom, aby preskúmali, ako čas úvodného gólu ovplyvňuje šance tímov na víťazstvo.

Zistili, že prvé skórovanie vo vyraďovacom zápase Svetového pohára dáva tímu 82% šancu vyhrať zápas. Pri pohľade na časy prvých gólov dáta ukázali, že strelenie úvodného gólu medzi 75. a 90. minútou dáva 97% šancu na výhru. Ak padne úvodný gól v prvých 15 minútach hry, šanca na víťazstvo klesne na 77 %, pretože súper má viac času na návrat do hry.

To naznačuje, že nie je prekvapujúce, že prvé skórovanie dáva tímom najlepšiu šancu vyhrať vyraďovací zápas majstrovstiev sveta.

Ale keď príde na skutočné finále majstrovstiev sveta, veľmi skoré góly vo všeobecnosti nevedú k víťazstvu.

Penn hovorí, že z ôsmich finále majstrovstiev sveta, v ktorých padol úvodný gól v prvých 15 minútach, šesť z ôsmich tímov, ktoré skórovali ako prvé, prehralo zápas.

Naposledy sa to stalo v roku 2006, keď Zinedine Zidane dostal Francúzsko do vedenia z pokutového kopu v siedmej minúte predtým, ako Marco Materazzi v 19. minúte vyrovnal. Taliansko vyhralo finále na pokutové kopy.

Strana, ktorá nakoniec prehrala, sa tiež ujala vedenia v prvých 15 minútach finále na majstrovstvách sveta v rokoch 1974, 1962, 1958 a 1954, ako aj v roku 1966, keď Západné Nemecko skórovalo v 12. minúte predtým, ako sa Anglicko vrátilo a vyhralo 4- 2 v predĺžení.

Penn hovorí, že „to naznačuje, že skoré strelenie gólu nemusí byť vo finále Svetového pohára také výhodné“ a že môže byť dokonca „psychologicky nevýhodné“.

V mnohých z týchto finále sa tímu, ktorý inkasoval úvodný gól, podarilo rýchlo vyrovnať. Anglicko bolo vyrovnané po 18 minútach v roku 1966 a skorý náskok Holandska v roku 1974 zrušilo Západné Nemecko po 25 minútach. V roku 1954 Maďarsko skutočne viedlo po ôsmich minútach 2:0, len aby Západné Nemecko po 18 minútach vyrovnalo skóre a napokon vyhralo 3:2.

VP pre produkt v Spiideo Fredrik Ademar hovorí, že skoré skórovanie „môže často skončiť tým, že vyvolá väčší tlak a posunie dynamiku hier“ a že hoci z hľadiska pravdepodobnosti to zvyšuje vaše šance na výhru, tímy „musia byť taktické. a mentálne pripravený na tieto chvíle“, aby sa zabezpečilo, že skoré vedenie sa zmení na víťazstvo.