Anglicko ženy sa zapísali do histórie, keď Kellyho gól v predĺžení spečatil slávu eura

Predĺženým gólom Chloe Kellyovej porazilo Anglicko Nemecko 2:1 a senzačne vyhralo Euro 2022 na preplnenom štadióne Wembley.

Kellyho víťaz zo 87,192. minúty pred rekordným publikom 110 1966 zabezpečil Anglicku prvý veľký medzinárodný úspech od víťazstva mužského tímu na majstrovstvách sveta v roku XNUMX.

"Toto je najpyšnejší deň môjho života," povedala kapitánka Leah Williamsonová po zdvihnutí trofeje. „Dedičstvom tohto turnaja je zmena v spoločnosti. Dali sme všetkých dokopy a máme ľudí na hrách. Chceme, aby ľudia chodili na zápasy WSL, ale dedičstvo tohto tímu je víťazov a je to začiatok cesty.“

Vo finále pre veky, Ella Toone pristrihla levice dopredu skvelým lobom tesne po hodine po bezgólovom, ale zábavnom prvom polčase.

Skvelá prihrávka od Keiry Walshovej postavila svoju spoluhráčku, obtočila loptu okolo nemeckej obrany a do cesty Toone. Všimla si brankára Merleho Frohmsa mimo jej čiary a prešla k lobu, pričom loptu zakrútila okolo nemeckého stopéra a poslala Wembley do vytrženia.

Osemnásobný majster Nemecka, ktorý prišiel o svoju najlepšiu strelkyňu Alexandru Poppovú kvôli zraneniu minúty pred výkopom, však dlho neklesol, keďže Lina Magull vyrovnala v 79. minúte. Sydney Lohmann našiel v priestore Tabea Wassmutha, ktorého center stredopoliar odvrátil.

Prvá tretina predĺženia bola smutná, ani jedna strana nechcela urobiť chybu, ale Anglicko sa prelomilo v 10 minútach hry. Nemecko nedokázalo rozohrať roh, vlastná strela Kelly sa vrátila na jej nohy v šestnástke. Bola tam opäť, aby sa otočila okolo Frohmsa a vyhrala Anglicko svoju prvú veľkú trofej.

Pred rekordným publikom vo Wembley to bol krutý štart, ale Anglicko začalo lepšie. O štyri minúty poslala Fran Kirbyová center do siete, stretla sa s Ellen Whiteovou, no jej hlavička mierila priamo na Frohmsa.

Najväčšiu šancu polčasu malo Nemecko v 25. minúte. Georgia Stanway neúmyselne prikývla na roh v Nemecku, pričom levice sa snažili vyčistiť, kým sa Mary Earpsová vrhla na uvoľnenú loptu.

Anglicko mohlo ísť do vedenia tesne pred prestávkou. Beth Meadová vybrala Whitea do stredu, no útočníčka sa pri údere naklonila a poslala loptu nad brvno.

Nemecko malo ísť do vedenia päť minút po prestávke. Magull trafil loptu tesne vedľa žrde po tom, čo sa ocitla v kúsku priestoru, kým Toone po hodine vystrelil Anglicko dopredu.

Zverenci Martiny Vossovej-Tecklenburgovej mali čoskoro vyrovnať. Magullová opäť strelou otestovala Anglicko, ale jej curlingová snaha našla iba žrď. Potom bola Earpsová, aby nazbierala odrazenú loptu, ale nedokázala zabrániť Magullovi, aby po 11 minútach hry vyrovnal.

Bolo to klasické predĺženie – ani jedna strana nechcela nič prezradiť. Zdalo sa, že je na rade mučivý penaltový rozstrel proti Nemcom.

Potom sa však Kelly - vo veku len 24 rokov - doplazila domov víťaza, aby poslala Wembley do presilovky, pričom Anglicko videlo hru, aby sa ich mená zapísali do histórie.

Wiegman: Bola to bojová hra, ale koho to zaujíma?

Manažérka Anglicka Women Sarina Wiegman pre BBC povedala:

"Vyhrali sme pohár. Je to priam neuveriteľné. Ani si nepamätám, čo si sa ma pýtala! Neviem čo sa deje!

O tom, čo robí tento tím tak odolným: „Máš pol hodinu čas? Ak sa naozaj chcete každý deň zlepšovať, musíte to urobiť.

„Hráči to chceli urobiť spolu a zhodli sme sa na niekoľkých veciach týkajúcich sa správania, a neboli to len slová.

„Prežili sme to a toto je výsledok. S Nemeckom to bolo také tesné a bola to trochu bojovná hra, ale koho to zaujíma? Sme majstri Európy.

"Povedal som hráčom, že potrebujeme ešte päť minút, keďže sme už prelomili dve bariéry proti Španielsku a museli sme to robiť znova 15 minút."

"Nemám žiadne tajomstvá." Len potrebujem nejaký čas, aby som zistil, čo sa deje. Trofej je dosť ťažká - vedel by som to!"

Mead vyhráva Zlatú kopačku a Hráča turnaja

Meadová síce vo finále vo Wembley nebodovala, no do svojho kabinetu pridala dve osobné uznania a získala Zlatú kopačku a hráčku turnaja.

Krídelníčka bola vyrovnaná s Alexandrou Poppovou pri šiestich góloch smerujúcich do finále, ale nemecký kapitán sa zranil počas rozcvičky, keď si Mead prevzal ocenenie, keď počas turnaja zaznamenal päť asistencií. Popp zo svojej strany žiadneho nemala.

Alessia Russo tiež skončila na treťom mieste so štyrmi gólmi - vrátane úžasného zadného kopu proti Švédsku, o ktorom sa bude hovoriť v nasledujúcich rokoch.

Mead bola tiež korunovaná za hráčku turnaja vybraným panelom UEFA, čo znamená ohromujúci obrat po jej vynechaní z olympijského tímu tímu GB len pred rokom.

"Nemôžem tomu uveriť, niekedy vás futbal položí na zem, ale odrazenie sa späť je najlepší spôsob a to je to, čo sme urobili," povedala.

„Som bez slov, nemôžem to všetko prijať, stále som v šoku. Nemôžem uveriť, že sme to vyhrali, jednoducho nemôžem, je to šialené. Som tak hrdý na tento tím. Milujem tento tím a milujem túto krajinu."

Trofej pre mladého hráča turnaja si domov odniesla aj Nemka Lena Oberdorfová, ktorá prekonala Euro 2022 vo veku iba 20 rokov.

Reakcia na víťazstvo levíc

Kráľovná: „Srdečne blahoželám a blahoželám vám všetkým k víťazstvu na majstrovstvách Európy žien vo futbale. Je to významný úspech pre celý tím vrátane vášho pomocného personálu. Majstrovstvá a vaše účinkovanie v nich si právom získali pochvalu. Váš úspech však ďaleko presahuje trofej, ktorú ste si tak zaslúžene zaslúžili. Všetci ste dali príklad, ktorý bude inšpiráciou pre dnešné dievčatá a ženy, ako aj pre budúce generácie. Dúfam, že budete rovnako hrdí na vplyv, ktorý ste mali na váš šport, ako na dnešný výsledok.“

Voss-Tecklenburg: Anglicko je zaslúženým šampiónom

Trénerka Nemecka Martina Voss-Tecklenburg:

„Rozlišujme medzi futbalom a pocitmi. Začnime futbalovými vecami, držanie lopty v prvom polčase bolo skôr na anglickej strane. Vyvíjali na nás tlak. Dostali niekoľko trestných kopov, nám občas chýbala odvaha.

"Podarilo sa nám urobiť niekoľko útokov, čo bolo dobré. Myslím na stav za stavu 0:0, v kabíne bola jasná situácia, ktorá bola jasná hádzaná. VAR sa na to pozrel, ale nedal. Prečo sa na to rozhodca nepozrel? To trochu bolelo.

„Chceli sme hrať odvážne, aby sme dostali prvý gól a hrať s vysokým tlakom. Keď sme mali skutočne viac lopty, inkasovali sme gól. V predĺžení bol stav 2:1 trochu smolný. Možno mala rozhodnúť penalta.

„Anglicko je zaslúženým šampiónom. Takto tvrdo vyhrávajú a pozerajú sa na podporu, ktorú majú. Ak strelíte dva góly proti Nemecku, ste zaslúženým majstrom. Gratulujem im.

„Veľa energie a hrdosti na môj tím. Bolo to neuveriteľne hlasné. To nám pomôže v budúcnosti. Na ihrisku sme odovzdali všetko, nie všetko fungovalo, ale dali sme pot, boj a energiu. To je veľmi smutné, nemôžete nájsť správne slová, ktoré by ste povedali tímu. Len to musím spracovať. Prišli sme vyhrať zápas, ale nepodarilo sa nám to. Možno zajtra z toho budem mať iný pocit.

„Druhé miesta znie celkom dobre, ale trochu to bolí. Dnes môže vyhrať iba jeden tím, možno budeme potrebovať trochu viac času, aby sme to strávili."