Francúzsko porazilo Anglicko a postúpilo do semifinále MS

Francúzsko porazilo Anglicko 2:1 vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v sobotu po francúzskom góle zo 78. minúty len pár minút po tom, čo Anglicko vyrovnalo zápas z pokutového kopu a poslalo Francúzsko do semifinále, kde bude hrať s Marokom.

základné fakty

Francúzsky stredopoliar a hviezda Realu Madrid Aurelien Tchouameni skóroval v 17. minúte hlbokou prihrávkou Antoina Griezmanna a dostal tak Francúzsko do skorého vedenia.

Francúzsky brankár Hugo Lloris, ktorý čelil útoku Angličanov, predviedol dva kľúčové zákroky v priebehu niekoľkých minút, pričom zachránil priamy kop Angličana Lukea Shawa, po ktorom krátko nato nasledovala rýchla strela anglického útočníka Harryho Kanea.

Kane využil pokutový kop proti Llorisovi – dlhoročnému spoluhráčovi z tímu Premier League Tottenham Hotspur – a vyrovnal zápas osem minút do druhého polčasu.

Kaneov gól bol jeho 53. gólom v anglickom národnom tíme v medzinárodnom zápase vrátane majstrovstiev sveta, pohára EURO a Ligy národov, čím sa Wayne Rooney stal najlepším strelcom Anglicka všetkých čias.

Anglicko si udržalo náskok počas väčšiny druhého polčasu, pričom Francúzsko sa vo veľkej miere spoliehalo na Llorisa pri odrazení silného anglického ofenzívneho frontu – Anglicko zaznamenalo na sieti 16 striel, čo je výrazne viac ako osem striel Francúzska.

V 78. minúte však veterán francúzskeho útočníka Oliver Giroud, ktorý sa zapísal do histórie víťazstvom nad Poľskom v osemfinále a stal sa reprezentačným tímom. vedúce postavenie všetkých čias strelec — pridal ďalší gól, keď sa Francúzsko opäť ujalo vedenia.

Pri dvoch gólových šanciach Anglicka v závere zápasu Kane minul pokutový kop vysoko nad brvno, zatiaľ čo Marcus Rashford v 100. minúte pokutového kopu vysoko minul.

Dotyčnica

V napínavom zápase v sobotu Maroko rozrušilo Portugalsko 1:0 a stalo sa tak prvým tímom reprezentujúcim arabskú alebo africkú krajinu, ktorý postúpil do semifinále turnaja. Začiatkom tohto týždňa ohromilo Maroko Španielsko v rozstrele vo svojom štvrťfinálovom zápase. Jediné africké tímy, ktoré kedy postúpili do štvrťfinále, boli Ghana v roku 2010, Senegal v roku 2002 a Kamerun v roku 1990. Hostiteľská krajina Katar sa zapísal do histórie turnaja už skôr ako prvá hostiteľská krajina v histórii. eliminované prvý z majstrovstiev sveta.

Kľúčové pozadie

Francúzsko získalo svoj druhý titul majstra sveta v poslednom opakovaní turnaja v roku 2018, keď porazilo Chorvátsko 4:2 za rastúcim fenoménom Kylianom Mbappem – vedúcim strelcom turnaja a 35. najlepšie platený športovec vo svete, podľa Forbes. Anglicko, ktoré hrá oddelene od Walesu, Škótska a Severného Írska, vyhralo iba raz, a to v roku 1966. Francúzsko a Anglicko sa predtým stretli dvakrát na majstrovstvách sveta v rokoch 1966 a 1982, pričom Anglicko vyhralo oba zápasy.

Na čo sa zamerať

Francúzsko hrá s Marokom v stredu o 2:2 v semifinále. Argentína a Chorvátsko, ktoré vyhralo štvrťfinálový zápas v rozstrele nad Brazíliou, favoritom na víťazstvo na turnaji, sa stretnú v utorok o XNUMX:XNUMX. Tento zápas by mohol byť posledným vystúpením na majstrovstvách sveta pre dve futbalové legendy: chorvátskeho kapitána Luku Modriča, ktorý hrá ako stredopoliar za Real Madrid, a Argentínčana Lionela Messiho, superhviezdneho útočníka (a svetového šampióna). najlepšie platený športovec) pre Paríž Saint-Germain. Hoci obaja už predtým hrali vo finálovom zápase Svetového pohára (Messi v roku 2014 a Modrič v roku 2018), ani jeden nevyhral najväčšie svetové športové podujatie.

Prekvapivá skutočnosť

V tweet pred zápasom sa francúzsky prezident Emmanuel Macron spýtal britského premiéra Rishi Sunaka, či by podporil Les Blues (prezývka pre francúzsky národný tím), ak vyhrajú, so Sunakom odpovedať: „Dúfam, že nebudem musieť, ale máte dohodu. Tešíme sa, že sa v ďalšom kole dostanete za Tromi levmi.“ Po sérii zjavne zmeškaných hovorov proti anglickému tímu v prvom polčase britský komik Ricky Gervais tweet"Sú všetci úradníci Francúzi?"

Ďalšie čítanie

Smoliar na MS: Maroko porazilo Portugalsko a stalo sa prvou africkou alebo arabskou krajinou, ktorá postúpila do semifinále (Forbes)

Sigh Of Relief: Argentína prežila ohromujúci návrat Holandska a dostala sa do semifinále majstrovstiev sveta (Forbes)

Na čo sa pozerať vo finálovom zápase majstrovstiev sveta: Messiho posledná stávka, Neymar vs. Pelé, Marocký beh na veky a ďalšie (Forbes)

Šok na majstrovstvách sveta: Chorvátsko vyradilo obľúbenú Brazíliu, aj keď Neymar vyrovnal gólový rekord Pelého (Forbes)