Gareth Bale a Spojené štáty sa po remíze Svetového pohára vo Walese stanú známejšími

Spojené štáty americké čoraz viac spoznávajú hviezdnu kvalitu Garetha Balea. 33-ročná waleská futbalová legenda sa teraz presadila na najväčšom pódiu zo všetkých, keď jeho gól v druhom polčase zabezpečil nerozhodný výsledok pre Wales v otváracom zápase Svetového pohára proti USMNT.

Jeho najnovší príspevok pre jeho národný tím prichádza len niekoľko mesiacov po tom, čo sa presťahoval do Los Angeles, aby hral za tím Major League Soccer LAFC, ktorému nedávno pomohol vyhrať šampionát MLS.

Bale ide globálne, ak ešte nebol. Rovnako ako mnohé legendy európskeho futbalu pred ním, aj on vidí koniec svojich herných dní v Severnej Amerike. Vyžrebovanie jeho tímu z Walesu v rovnakej skupine ako Spojené štáty na majstrovstvách sveta len zvýši jeho profil v regióne.

A aj keď sa zápas medzi týmito dvoma národmi už odohral, ​​Baleove výkony v nasledujúcich zápasoch proti ostatným tímom v skupine, Anglicku a Iránu, by stále mohli ovplyvniť šance USMNT kvalifikovať sa do vyraďovacej fázy.

Anglicko prekonalo Irán presvedčivým víťazstvom 6:2 v ostatnom úvodnom zápase skupiny B. Tím Garetha Southgatea bude favoritom na vrchol uvedenej skupiny, ale v Bale má Wales hráča, ktorý dokáže vyprodukovať moment alebo momenty, aby porazil akýkoľvek tím.

V prvom polčase proti Spojeným štátom bol však relatívne pokojný. Z dvoch hráčov, ktorí začali v útoku, sa hlavný tréner Walesu Robert Page rozhodol, že miesto v polčase ustúpi Daniel James, pretože zmenil svoj prístup a postavil sa proti 6-stopovému terčovi Keiffera Moorea.

Len pri zásahu v prvom polčase to mohol byť rovnako ľahko Bale, kto uvoľnil miesto vysokému útočníkovi. Dvaja waleskí začínajúci útočníci mali medzi sebou v prvom polčase iba 31 dotykov – James 15 a Bale 16.

Ale prítomnosť Balea na ihrisku ponúka potenciál. Potenciálny moment v hre od hráča, ktorý počas svojej kariéry nazbieral zbierku trofejí, mnohé z nich vďaka jeho vlastnej individuálnej zdatnosti v kľúčových momentoch.

Naposledy to predviedol v LAFC, keď im pomohol vyhrať Pohár MLS vďaka vyrovnávajúcemu gólu, ktorý smeroval domov hlboko do nadstaveného času v predĺžení proti Philadelphii Union. Strana LA vyhrala penaltový rozstrel.

Prekvapilo azda len to, že v tom rozstrele nedostal penaltu. LAFC vyhral v rozpätí štyroch bodových kopov, takže možno Bale prišiel o zvyčajne dôležité piate miesto.

V tomto zápase majstrovstiev sveta však musel potrestať.

Baleov príchod do MLS začiatkom roku 2022 pridal do hry ďalší rozmer. Bol jedným z iba dvoch hráčov v základnej zostave, ktorí hrali svoj klubový futbal v domácej lige USA, druhým bol obranca USMNT Walker Zimmerman.

Pár Zimmermana a Tima Reama, ktorý hrá svoj klubový futbal v Anglicku za klub Premier League Fulham, si môže spolu s ich trénerom Greggom Berhalterom pripísať určitú zásluhu za neefektívnosť Walesu v prvom polčase.

Rýchlosť Jamesa nebola problémom napriek tomu, že USA občas operovali s vysokou obrannou líniou. Bolo to spôsobené očakávaním párovania stredových obrancov, ale aj schopnosťou USA rozbiť veci v strede poľa, aj keď to znamenalo, že rozdali občasné fauly alebo dostali nepárnu žltú kartu.

Tim Weah zabezpečil Spojeným štátom vedenie v prvom polčase výborným zakončením rovnako dobrou prihrávkou Christiana Pulisica, ale dvaja hráči MLS sa v druhom polčase zrazili, pričom Zimmerman stiahol Balea do oblasti a udelil penaltu.

Okolo hráčov, ktorí vyhrali penaltu, niekedy zavládne nepokoj, ale nebolo pochýb o tom, kto prevezme zodpovednosť za Wales.

Americký brankár Matt Turner sa potopil správnym smerom a dokonca sa dostal k lopte, ale to len ďalej demonštrovalo, aký silný a presvedčivý bol priamy kop od Balea, keď raketovo vystrelil do zadnej časti siete.

Wales mal v druhom polčase zvláštne šance, rovnako ako Spojené štáty v prvom. V neposlednom rade, keď Bale mal loptu okolo polcestnej čiary s Turnerom mimo jeho bránky, ale predtým, ako sa pokúsil nájsť prázdnu bránu, bol faulovaný Kellynom Acostom. Remíza bola napokon spravodlivým výsledkom dvoch vyrovnaných tímov.

Pre Balea to bol biznis ako obvykle. Na jeho pomery to bola relatívne nenáročná hra, no on bude tvárou všetkých správ o tejto hre po celom svete.

Najmä v jeho novom domove v klubovom futbale, v Spojených štátoch, čo bude slúžiť len na zvýšenie už tak vysokého profilu tejto čoraz známejšej futbalovej hviezdy.