Hlavní tréneri by sa mali pripraviť na viac zranení na majstrovstvách sveta

Keď sa po 90 minútach objavila tabuľa štvrtého rozhodcu v úvodnom zápase majstrovstiev sveta Anglicka proti Iránu, mnohí fanúšikovia boli prekvapení, keď videli, ako sa na nej objavilo číslo desať.

Druhý polčas bol relatívne bez prestávok, ale to nezabránilo tomu, aby sa napokon odohralo 14 minút zranení.

Veľké množstvo predĺženia v prvom polčase pri výhre Anglicka 6:2 sa viac očakávalo po zranení hlavy iránskeho brankára Alirezu Beiranvanda. Namiesto šiestich alebo siedmich minút však bolo 15 minút prestávky v prvom polčase.

Celkovo sa medzi Anglicko a Iránom predĺžilo 29 minút kvôli neskorým gólom v oboch polčasoch.

Tento trend bol doteraz na Majstrovstvách sveta, keď Holandsko a Senegal hrali v druhom polčase jedenásť minút prestávky a USA odohrali podobný počet v druhom polčase svojho zápasu proti Walesu.

Prvé štyri zápasy majstrovstiev sveta v Katare 2022 mali v priemere 17.5 minúty prestávky.

Je to trend, ktorý bude pravdepodobne pokračovať. Šéf rozhodcov FIFAPierluigi Collina už skôr povedal, že FIFA sa bude snažiť presnejšie monitorovať prestávky v hre.

Isté pozitíva bude mať starostlivé zastavenie zápasových hodín. Malo by to znížiť množstvo plytvania časom, ktoré niektoré tímy robia, keď sa držia remízy alebo úzkeho vedenia.

Tímy môžu často strácať čas počas hry a potom uvidia, že sa na tabuli štvrtého rozhodcu objaví niečo ako tri alebo štyri minúty. Ale s každou prestávkou, ktorá sa teraz pridáva do hry, je menej pravdepodobné, že tímy získajú výhodu stratou času.

Na druhej strane, ak bude tento trend veľkého množstva prestávok pokračovať, futbalové zápasy budú v skutočnosti dlhšie ako predtým.

Ak mal zvyčajný zápas v prvom polčase približne jednu alebo dve minúty pre zranenie a v druhom polčase tri alebo štyri minúty, potom dodatočný počet prestávok na majstrovstvách sveta, ktorý bol doteraz daný na majstrovstvách sveta, by mohol dosiahnuť približne polovicu zápas do konca 16. kola.

Tento extra futbal by mohol hráčov viac unaviť a viesť k viacerým chybám neskoro v zápasoch, keď únava začne ovplyvňovať úroveň koncentrácie.

Hlavní tréneri budú potrebovať plán, ako sa s tým vysporiadať.

Po prvé, mohli sa pokúsiť predísť únave, a to tak, že počas zápasov použijú všetkých päť striedaní.

Zatiaľ iba Anglicko, Irán a USA využili všetkých päť striedaní (Irán využil šesť kvôli pravidlu o otrase mozgu) a hlavný tréner Anglicka Gareth Southgate stihol urobiť všetky zmeny do 76. minúty, čím dal svojim útočiacim hráčom oddych. pred zápasom s USA.

Ak výsledky pôjdu podľa plánu, možnosť rotácie ich kádra na posledné kolo skupinových zápasov by mohla niektorým hlavným trénerom poskytnúť výhodu neskôr na turnaji.

Tímy s veľkou hĺbkou kádra by mohli profitovať aj z toho, že extra prestávka znamená, že náhradníci alebo rezervní hráči strávia na ihrisku viac času, než by mohli urobiť inak, takže kvalita týchto hráčov bude mať pravdepodobnejší vplyv na zápasy.

Držať sa úzkych náskokov môže byť ťažšie, pretože na inkasovanie gólu stačí jedna chyba v koncentrácii.

Trest Mehdiho Taremího v 102. minúte pre Irán proti Anglicku bol správny posledný strelený gól na majstrovstvách sveta mimo predĺženia alebo penaltových rozstrelov. Tento gól pripomenie Garethovi Southgateovi nebezpečenstvo vypnutia na jediný okamih, ale keďže hráči častejšie pociťujú následky únavy, tréneri sa budú musieť pozrieť na to, ako môžu udržať svoje strany sústredené na konci zápasu.

Táto dodatočná prestávka môže povzbudiť niektoré tímy k tomu, aby sa snažili o druhý gól, aby zabili zápasy, namiesto toho, aby sa snažili držať jednogólový náskok o desať minút dlhšie, ako sú zvyknuté. Rovnako aj niektoré taktiky, ako je neustály tlak na súpera, môžu hráčov rýchlo unaviť a hlavní tréneri možno budú musieť prehodnotiť, ako takúto taktiku používajú.

Zdá sa, že každé majstrovstvá sveta prinášajú zvláštnosti alebo zmeny pravidiel, ktoré musia hlavní tréneri zohľadniť. V Rusku 2018 používanie videoasistentov rozhodcu znamenalo, že tímy už nemohli tak ľahko uniknúť „mäkkým“ faulom v pokutovom území. Zdá sa, že jedinečnou výzvou, ktorú pravidlá FIFA vrhli na hlavných trénerov v Katare 2022, je táto zmena v meraní času.

Tréneri, ktorí sa vedia prispôsobiť a pripraviť svojich hráčov čo najlepšie na dlhé prestávky, by mohli mať oproti súperom malú výhodu.