Leroy Sané Stars v historickom víťazstve Bayernu Mníchov nad Plzňou 5:0

Bayern Mníchov pridal k svojmu už tak slávnemu klubovému rekordu ďalší kúsok z histórie Ligy majstrov. V utorok Rekordmeister porazil Viktoriu Plzeň 5:0 vďaka gólom Leroya Saného (7' a 50'), Sergeho Gnabryho (13'), Sadia Maného (a Erica-Maxima Choupo-Motinga (59').

Víťazstvo predĺžilo sériu bez prehry Bayernu Mníchov v Lige majstrov na 31 zápasov. O jeden viac ako rekord Realu Madrid s 30 zápasmi medzi rokmi 2012 a 2017. Naposledy Rekordmeister prehral zápas 27. septembra 2017, keď ich zdolal Paríž Saint-Germain 3:2.

Odvtedy Bayern vyhral 28 zápasov a tri remizoval. Rekordmeister teraz vyhral aj posledných desať zápasov, z toho osem bez inkasovania. Je to pozoruhodný rekord, ktorý by sa mohol ešte predĺžiť budúci týždeň, keď Bayern pocestuje do Plzne na odvetný zápas proti Viktorii.

Víťazstvo proti Viktórii nebolo nevyhnutne považované za samozrejmosť. Česká strana môže byť najslabším z troch súperov, ale pred piatkovým víťazstvom proti Bayeru Leverkusen Bayern v štyroch zápasoch Bundesligy nevyhral. Rekordmeister nedokázal poraziť Gladbach (1:1), Stuttgart (1:1), Union Berlín (2:2) a Augsburg (0:1), teda všetky tímy, ktoré mali podobné defenzívne myslenie ako český majster.

Ale ako to bolo v prípade Leverkusenu, rozdiel pre Bayern urobil útočník Sané. V piatok skóroval útočník už v tretej minúte proti Leverkusenu; v utorok o štyri minúty dlhšie otvoril skóre. V oboch prípadoch však prvé góly hrali do kariet Bayernu, čo viedlo k rýchlemu sledu gólov, ktoré v podstate ukončili zápas po 21 minútach.

"To je kľúč a niečo, čo sme sa naučili aj z minulej sezóny," povedal Julian Nagelsmann po zápase (citát cez Gegenpressing). „Skorý cieľ je dôležitý; samozrejme, bral by som aj neskory gol. Ale prvých 20 minút je veľmi dôležitých na to, aby ste nastavili znamenie a vydláždili cestu k úspechu v hre.“

Sané bol v skutočnosti kľúčový pre Bayern, aby ukončil sucho bez víťazstva v Bundeslige. "Myslím si, že pochopil, čo my a diváci od neho požadujeme a milujeme ho," povedal športový riaditeľ Bayernu Mníchov Hasan Salihamidzić v zmiešanej zóne po zápase. "Keď pomáha v obrane a hrá smerom k svojim silným stránkam, môže byť jedným z najlepších hráčov v okolí."

Skorý gól proti Leverkusenu a štyri góly v troch zápasoch Ligy majstrov – z toho dva v zápasoch spojky proti Interu Miláno a Barcelone. Sané ukázal svoju hodnotu Bayernu Mníchov.

To je dobrá správa pre klub. Bayern zaplatil za krídelníka v roku 66 2020 miliónov dolárov, ale boli tu nejaké úvahy o presune na Sané toto leto – Man United mal záujem. Tieto myšlienky sú teraz úplne preč a Bayern je viac než rád, že si po nedávnych vynikajúcich výkonoch udrží svoju hviezdu vpredu.

A čo rekord skupinovej fázy UCL? "To je pekné," povedal stredopoliar Leron Goretzka so širokým úsmevom na tvári. Dôležitejšie sú aktuálne výkony a blížiaci sa Klassiker proti Borussii Dortmund.

Manuel Veth je hostiteľom Bundesligový Gegenpressing Podcast a Area Manager USA na adrese Transfer na trhu. Bol tiež publikovaný v Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA a niekoľkých ďalších. Sledujte ho na Twitteri: @ManuelVeth