Manchester United je teraz lepším tímom bez Cristiana Ronalda

Po nedeľňajšom víťazstve Manchestru United na pôde Fulhamu 2:1 bol ich manažér Erik ten Hag informovaný, že jeho neprítomný hráč Cristiano Ronaldo nahral výbušný rozhovor.

Portugalská legenda neskôr v tú noc oznámila, že „nemá rešpekt“ k Ten Hagovi a že má pocit, že ho United „zradili“.

Rozhovor prirodzene spôsobil v klube veľa drámy a intríg, ale brutálna pravda je, že Ten Hag sa musí tajne uľaviť.

Bude vedieť, že teraz na Old Trafford nie je pre Ronalda cesta späť a takmer určite odohral svoj posledný zápas za klub.

To sa nebude týkať Ten Haga, ale bude to skôr dôvod na pokojnú oslavu, pretože vie, že United sa v tejto sezóne bez Ronalda stali lepším tímom.

Holanďan sa nikdy príliš nesnažil využiť Ronalda, čoraz nehybnejšieho útočníka na hranici 38 rokov, ale bol pripravený to urobiť, aj keď hráč dal najavo, že chce klub opustiť.

Na začiatku sezóny Ten Hag využil Ronalda 37 minút proti Brightonu a odohral ho celých 90 minút proti Brentfordu a oba zápasy prehral.

Potom sa rozhodol dôverovať svojmu inštinktu a vypustiť Ronalda zo svojej základnej zostavy na ďalšie štyri zápasy Premier League a United odpovedali víťazstvom vo všetkých.

Bez Ronalda sa United začali presadzovať väčším tempom a plynulosťou a ich útočiaci hráči vyzerali byť nezaťažení tým, že nemusia Ronalda hľadať.

Toto je problém s hraním Ronalda; mladší hráči v úcte k nemu vždy hľadajú loptu, aj keď to nie je tá najlepšia voľba.

Ronaldo ponúka United veľmi málo mimo pokutového územia; jeho pohyb je obmedzený a jeho tlak neexistuje. Jeho najväčšou kvalitou v minulej sezóne bolo, ako ožil v tejto oblasti, využil šance a strelil celkovo 24 gólov.

To sa však už túto sezónu nedeje. Namiesto toho strelil iba jeden gól v Premier League v priebehu 10 zápasov a 520 minút a zdá sa, že pred bránkou je váhavejší. Chytá sa šancí, ktoré využil na pohodlné premieňanie.

Tri najlepšie výkony United v sezóne, výhry proti Liverpoolu, Arsenalu a Tottenhamu, dosiahli bez Ronalda v základnej zostave.

Celkovo sú štatistiky z tejto sezóny o Ronaldovi ešte viac zatracujúce a odhaľujú jeho výrazný a klesajúci vplyv na stranu.

V Premier League v tejto sezóne United vyhrali 25% svojich zápasov, keď Ronaldo nastúpil, a 70%, keď nebol v základnej zostave.

Keď začal United vyhrať v priemere 1 bod, streliť 0.5 gólu a inkasovať 1.8 zápasu, ale keď nenastúpil, vyhrajú v priemere 2.2 bodu, strelia 1.8 gólu a inkasujú 1.3 gólu.

V inej výstižnej štatistike United prejde v priemere 103 kilometrov, keď štartuje, ale to sa zvýši na priemerných 107.5 kilometra, keď nezačne.

Počas leta, keď dal Ronaldo najavo, že chce odísť, bol z klubu pocit nepokoja, keďže bol vtedy ich najlepším strelcom a hráčom roka.

Teraz dal opäť jasne najavo, že stále chce odísť, United by to mali prijať ako príležitosť ísť ďalej bez neho.