Manchester United podal v derby tvrdú dávku reality

“Chceme desať”

Hneď po tom, čo Manchester City strelil v nedeľu na štadióne Etihad šiesty gól na ceste k výhre 6:3 nad Manchestrom United, začali ich fanúšikovia skandovať, že chcú dvojciferné čísla.

Tí istí fanúšikovia City sa čoskoro otočili chrbtom na ihrisku, objali sa rukami okolo pliec a skákali hore a dole, aby urobili „The Poznan“, oslavu, ktorú predvádzajú počas pamätných víťazstiev, a aby ponížili svojich porazených rivalov.

Toto bolo trápne popoludnie pre Manchester United plné strašných nepríjemných a nepríjemných momentov sezóny.

Pre mnohých ich cestujúcich fanúšikov to bolo priveľa, niektorí z nich odišli zo štadióna už v polčase, keď prehrávali 4:0, a do záverečného hvizdu bola vonku zaplnená menej ako polovica. Bolo to jednoducho príliš bolestivé sledovať.

Pre United to tak nemalo byť. Po víťazstve v predchádzajúcich štyroch zápasoch Premier League vstúpili do hry povzbudení opatrným optimizmom, ale nakoniec im úradujúci šampióni dodali tvrdú dávku reality.

United sa môže cítiť zarmútene, že po výhre nad Arsenalom 3:1 na začiatku septembra stratili dynamiku svojej krátkej víťaznej série odložením ďalších dvoch zápasov Premier League po smrti kráľovnej Alžbety II.

Znamenalo to, že United nehrali zápas Premier League takmer mesiac a ukázalo sa to v prvých desiatich minútach, keď úplne dominovali City.

Od začiatku sa City hemžilo po celom United, presekalo sa cez nich s alarmujúcou ľahkosťou a po ôsmich minútach sa ujalo vedenia 1:0 cez Phila Fodena. V prvej desaťminútovke malo City štyri strely na bránu a mohlo už vyhrať.

Akokoľvek boli City dobrí, United boli hrozní a v nebezpečných oblastiach neustále rozdávali loptu lacno. Vyzerali nervózne a nedokázali zvládnuť ani základy.

Do roku 23rd minútu obaja krajní obrancovia United Diogo Dalot a Tyrell Malacia dostali žltú kartu po fauloch, ktoré ukázali, že sa nedokázali vyrovnať s rýchlosťou a priamočiarosťou neľútostných útokov City.

Obrana United však zostala odhalená kvôli absencii akéhokoľvek rozoznateľného stredného poľa pred sebou a útočiaci hráči City boli znova a znova schopní prechádzať stredom ihriska bez nepríjemností, ktoré by im spôsobili, alebo boli dokonca prenasledovaní.

Najlepší hráč United v doterajšom priebehu sezóny Raphael Varane si po 33 minútach zranil členok a keď bol mimo trávnika na ošetrovaní, Erling Haaland skóroval z rohu. Francúz musel byť čoskoro vystriedaný a do polčasu City viedlo 4:0.

Sezóna Premier League je pre United len osem zápasov stará, no toto je už druhýkrát, čo v polčase zaostávajú o štyri góly po tom, čo boli v rovnakej pozícii v Brentforde v auguste.

Pri tej príležitosti sa United pokorne vzdali svojmu osudu v západnom Londýne, ale tu sa im podarilo bojovať a stiahli gól od Antonyho. Bude to ako malá útecha, že to bol dobrý úder, pohodlne najlepší z hry.

Potom, čo City zvýšili svoje vedenie na 6:1 a Haaland a Foden si pomohli k hetriku United ešte dvakrát cez Anthonyho Martiala, ktorý po 59 minútach nastúpil ako striedajúci hráč za neúčinného Marcusa Rashforda.

Pre United to bola opäť mizivá útecha, keďže v tom čase sa už City bavilo a uvoľnilo sa, no skóre to urobilo o niečo slušnejším a posilnilo to osobné sebavedomie Martiala po prekonaní zranenia.

Televízne kamery neustále posúvali bývalého manažéra United Sira Alexa Fergusona, ktorý sedel v režisérskej lóži a ukazoval jeho tvár vyrytú bolesťou a nešťastím.

Súčasný manažér United Erik ten Hag pod ním hodil skľúčenú postavu a potom zvalil porážku na svoj tím, ktorý hral bez skutočnej viery.

"Je to celkom jednoduché, je to nedostatok viery," povedal. „Keď si na ihrisku neveríte, nemôžete vyhrávať zápasy, to je neprijateľné. Sme nedisciplinovaní pri dodržiavaní pravidiel a vy dostávate údery, to sa dnes stalo.

"Pre mňa to bolo prekvapenie. Neboli sme na prednej nohe, neboli sme odvážni na lopte a mali sme priestor na hru, ale neboli sme dosť odvážni. Všetka česť City, ale to nemá nič spoločné so City, náš výkon nebol dobrý. Súviselo to s vierou ako jednotlivci a ako tím.“

Táto prehra nebola taká šokujúca ako prehra 4:0 s Brentfordom, pretože odvtedy Ten Hag dokázal, že vie v anglickom futbale prosperovať vďaka týmto štyrom výhram, vrátane Liverpoolu a Arsenalu.

Táto porážka prišla proti City, ktoré má šesť rokov na svojom projekte s Pepom Guardiolom, zatiaľ čo United sú len tri mesiace na svojom vlastnom projekte s Ten Hagom.

Holanďan by sa z tejto porážky veľa naučil, aj keď by ho väčšina z toho nepotešila, ale jeho okamžitou úlohou je teraz vštepiť väčšiu vieru svojim hráčom predtým, ako budú budúcu nedeľu čeliť Evertonu v Goodison Parku.