Messi a Julian Alvarez vedú Argentínu k výhre 3:0 nad Chorvátskom v semifinále MS

Argentínsky superhviezdny útočník Lionel Messi pomohol svojmu tímu v utorok postúpiť do finále majstrovstiev sveta, kde sa bude uchádzať o svoj prvý titul po 36 rokoch, víťazstvom 3:0 nad nedohrávaným Chorvátskom, ktoré chcelo zopakovať svoj úspech z roku 2018.

základné fakty

Víťazstvo Argentíny nad Chorvátskom, smoliarom na majstrovstvách sveta 2018, ju posúva do finále majstrovstiev sveta, kde budú hrať s víťazom stredajšieho zápasu Francúzsko – Maroko v boji o svoj prvý titul majstrov sveta po 36 rokoch.

Argentína, ktorá si minulý týždeň zabezpečila postup do semifinále po rozstrele v prekvapivo tesnom zápase proti Holandsku, sa spoliehala na Messiho, svetového lídra. najlepšie platený športovec podľa Forbes a 17-ročný veterán s národným tímom.

Messi, ktorý hrá za Paríž Saint-Germain, využil penaltu odpísanú chorvátskemu brankárovi Dominikovi Livakovićovi v 34. minúte, zakopal pokutový kop do siete a pomohol Argentíne dostať sa do skorého vedenia 1:0.

O päť minút neskôr 22-ročný Julian Alvarez pridal vlastný gól po chybe chorvátskeho obrancu Bornu Sosu a upravil tak na 2:0.

Pätnásť minút po druhom polčase Messi odviezol loptu po ihrisku a krížnou strelou našiel Alvareza, ktorý strelil druhý gól útočníka Manchestru City v zápase.

Chorvátsko postúpilo do semifinále na druhom turnaji Svetového pohára za sebou za skúseným stredopoliarom Lukom Modričom, znepokojujúca Brazília, favorit na víťazstvo, v rozstrele z pokutového kopu vo svojom štvrťfinálovom zápase minulý týždeň.

Messi a Modrič, stredopoliar Realu Madrid, sa už predtým dostali do finále majstrovstiev sveta (Messi v roku 2014 a Modrič v roku 2018), ale ani jeden nevyhral.

Dotyčnica

Francúzsko, ktorá sa snaží zopakovať svoje turnajové víťazstvo z roku 2018, v sobotňajšom štvrťfinále vyhrala nad Anglickom, pričom sa opierala o dva góly stredopoliara Aureliena Tchouameniho a veterána Olivera Girouda – francúzskeho rekordéra. vedúci strelec— poraziť svojho európskeho rivala. Maroko, sa medzičasom stalo prvou africkou alebo arabskou krajinou, ktorá postúpila do semifinále, keď v sobotu ohromila Portugalsko pri výhre 1:0. Maroko postúpilo do štvrťfinále po ďalšej nešťastnej výhre nad Španielskom v zápase, ktorý dospel až do rozstrelu. Jediné národné futbalové tímy z Afriky, ktoré sa predtým prebojovali do štvrťfinále, boli Ghana (2010), Senegal (2002) a Kamerun (1990). Hostiteľská krajina katar bol prvým tímom, ktorý minulý mesiac na turnaji vypadol, a zapísal sa do histórie, pretože prvýkrát vypadla hostiteľská krajina ako prvá.

Prekvapivá skutočnosť

Messi strelil svoj prvý z 95 gólov za mužskú reprezentáciu Argentíny v nesúťažnom (priateľskom) zápase proti Chorvátsku v roku 2006, keď Modrič debutoval za chorvátsky mužský tím.

Veľké číslo

25. Toľko zápasov majstrovstiev sveta odohral Messi, čím vyrovnal nemecký rekord Lothara Matthausa v počte zápasov na turnaji pre jedného hráča (Matthaus stanovil rekord v roku 1998, hoci začal hrať v roku 1980 ako člen západonemeckého tímu ).

Poznámka editora: Skoršia verzia tohto príbehu nesprávne uviedla, že Argentína prežila 36 rokov bez účasti vo finále majstrovstiev sveta. Krajina sa dostala do finále, no nezískala titul za 36 rokov.

Ďalšie čítanie

Na čo sa pozerať vo finálovom zápase majstrovstiev sveta: Messiho posledná stávka, Neymar vs. Pelé, Marocký beh na veky a ďalšie (Forbes)

Šok na majstrovstvách sveta: Chorvátsko vyradilo obľúbenú Brazíliu, aj keď Neymar vyrovnal gólový rekord Pelého (Forbes)

Pepe sa stal najstarším hráčom, ktorý skóroval vo vyraďovacích zápasoch Svetového pohára – tu sú ďalšie rekordy v Katare (Forbes)