Maroko vôbec prvý africký tím v poslednej štvorke po víťazstve 1:0 nad Portugalskom

Maroko sa bránilo a potom ešte niečo bránilo. Maročania s dvomi nahromadenými lajnami pred svojim brankárom Yassine Bounou opäť uspokojili tlak absorbovať, no keď sa dostali do brejkov, urobili to so závratnou rýchlosťou a často v záverečnej tretine spôsobovali veľké nebezpečenstvo. Bol to plán, ktorý priniesol úspech proti Španielsku a urobil tak opäť proti Portugalsku, keď v 42. minúte Youssef En-Nesryi zariadil víťaznú hlavičku, gól, ktorý poslal štadión Al Thumama, marocké mestá, región Maghreb a arabský svet do konfliktu. šialenstvo.

Predovšetkým, aj keď vezmeme do úvahy amazighskú a arabskú kultúru Maroka, bolo to víťazstvo Afriky. Prvýkrát v histórii má kontinent svojho zástupcu v posledných štyroch MS. Žiadny tím z Afriky sa nikdy nedostal ďalej ako do osemfinále turnaja. V roku 2010 Luis Suarez a Uruguaj zlomili srdce Ghany z penalty. Senegal sa dostal do štvrťfinále v roku 2002, dvanásť rokov po tom, čo Anglicko vyradilo Kamerun z Majstrovstiev sveta 1990 v rovnakej fáze.

Tu však len málo pozorovateľov dalo Maroku šancu po jeho búrlivom budovaní odvolania hlavného trénera Vahida Halilhodžiča a ťažkom žrebe v prvom kole. Napriek tomu proti Chorvátsku, Belgicku, Kanade a Španielsku dokázali Severoafričania, akú impozantnú stranu majú. Maroko malo najlepšiu defenzívnu bilanciu na Svetovom pohári. Odchod Romaina Saissa však znamenal, že traja zo štyroch obrancov Maroka prvej voľby boli mimo tohto zápasu. Ako dlho ešte môže Maroko odolávať? V zúrivom druhom polčase sa Portugalsko utáborilo na polovici Maroka a na jeho stranu sa ako striedajúci hráč vrátil Cristiano Ronaldo. Nakoniec sa zdalo, že Fernandovi Santosovi nezostávalo nič iné, len sa obrátiť na svojho hviezdneho hráča.

Tlak na marockú zadnú časť bol neúprosný. Ďalším hráčom, ktorý odkulhal, bol Hakim Ziyech. Maroko bolo fyzicky vyčerpané. Vydrží tím trénera Walida Regraguiho ešte 12 minút? Ešte sa to nelámalo. Joao Felix spustil chrapľavú strelu, ktorú vyrovnal skvelým jednoručným zákrokom Bounoua. Portugalsko si následne nárokovalo penaltu proti Jawadovi El-Yamiqovi. Európania sa stále odpájali a Maroko sa stále tvrdo bránilo.

Striedajúci Walid Cheddira bol vylúčený, dvakrát po sebe dostal žltú kartu. Pridalo sa osem minút – osem minút delilo Maroko od histórie majstrovstiev sveta. Jeho obrana sa pohybovala jednotne, pokrývala, kĺzala, riešila a frustrovala Portugalsko. Na spojnici Santosov výraz prezrádzal paniku. A keď boli nohy unavené, nervy podlomené a telá behali naprázdno, rozhodca Facundo Tello zapískal na záverečný hvizd. Ronaldo v slzách odišiel do šatne, ale na tom nezáležalo. S takmer nadľudským úsilím zvíťazilo Maroko. Rezonovala húževnatosť, statočnosť a spolupatričnosť. Kontinent mal teraz svojich vlastných hrdinov.