Žiadne tituly majstrovstiev sveta pre tímy so zahraničnými hlavnými trénermi, ale vyhrali všetko ostatné

Po majstrovstvách sveta v Katare 2022 mnohé reprezentácie a hlavní tréneri zvažujú svoje ďalšie kroky. Tréner Anglicka Gareth Southgate povedal, že bude nejaký čas trvať, kým sa rozhodne o svojej budúcnosti, a Brazília a Belgicko patria medzi tímy, ktoré hľadajú nového hlavného trénera.

Veľa sa diskutuje o tom, či by si Brazília, Anglicko alebo iné krajiny mali najať zahraničného hlavného trénera. Hovorí sa, že Brazília má záujem Carlo Ancelotti ako potenciálna náhrada za Titeho, zatiaľ čo na druhej strane mince bola Juhokórejská futbalová asociácia nútená vydať vyhlásenie aby odmietla fámy, že by zvažovala iba „vlasteneckého“ miestneho hlavného trénera.

Vždy, keď sa diskutuje o národnosti hlavného trénera národného tímu, zdá sa, že vždy vyskočí jedna štatistika: žiadna strana nikdy nevyhrala majstrovstvá sveta so zahraničným hlavným trénerom.

Ale tento argument má niekoľko nedostatkov.

Po prvé, iba osem krajín kedy vyhralo majstrovstvá sveta a veľa turnajov sa odohralo predtým, ako väčšina krajín zvažovala výber zahraničného hlavného trénera.

Po druhé, krajiny, ktoré vyhrali majstrovstvá sveta, boli vo všeobecnosti tie s najsilnejšími ligami a hráčmi, a krajiny, ktoré produkujú najlepších hráčov, s najväčšou pravdepodobnosťou produkujú aj najlepších hlavných trénerov.

A po tretie, medzinárodných súťaží je viac ako MS.

Keď sa pozrieme na medzinárodné súťaže na kontinentálnej úrovni ako Copa America alebo Africký pohár národov v posledných rokoch, v prípadoch, keď turnaj vyhral smoliar, mal vo všeobecnosti zahraničného trénera.

Kanada (zlatý pohár 2000)

Zlatému poháru CONCACAF dominovali USA a Mexiko, ktoré od roku 1991 vyhrali každý Zlatý pohár, okrem jedného. Mexiko malo za víťazstvo v roku 2019 argentínskeho hlavného trénera Gerarda „Tata“ Martina, kým Jurgen Klinsmann z Nemecka bol hlavným trénerom víťazstva USA v roku 2013.

Raz, keď nevyhrali ani USA, ani Mexiko, nad hlavu zdvihla trofej smoliarka Kanada, ktorej hlavným trénerom bol Nemec Holger Osieck. Kanada sa prebojovala cez skupinovú fázu v hode mincou po remíze s Kostarikou a pozvala Južnú Kóreu. Osieckov tím potom porazil Mexiko zlatým gólom vo štvrťfinále, predtým ako vyhral finále 2:0 proti Juhoamerickej pozvanej Kolumbii.

Grécko (Euro 2004)

V skupine Španielska, Ruska a hostiteľského Portugalska všetci odpísali Grécko. Možno si mali všimnúť, že hlavným trénerom Grécka bol Otto Rehhagel, ktorý pár rokov predtým vyhral Bundesligu s novopostupujúcim Kaiserslauternom. Grécko v úvodnom zápase šokovalo Portugalsko 2:1 a vo finále opäť zdolalo domácich, tentoraz 1:0.

Zambia (Africký pohár národov 2012)

Pozorovatelia majstrovstiev sveta môžu poznať Herveho Renarda pre jeho šťastné biele tričko, ktoré je podobné Hra o tróny kus Jaime Lannister, alebo jeho polčasový prejav pre Saudskú Arábiu pri ich nedávnej výhre nad Argentínou. Fanúšikovia afrického futbalu ho však poznajú ako hlavného trénera, ktorý priviedol Zambiu k prekvapivému víťazstvu AFCON v roku 2012. Zambia vo finále porazila Pobrežie Slonoviny na pokutové kopy, ale Pobrežie Slonoviny sa len o tri roky neskôr na AFCON stalo africkým šampiónom. 2015, s nikým iným ako Herve Renardom ako hlavným trénerom pre jeho druhý titul AFCON.

Čile (2015 Copa America)

Čile remizovalo 0:0 s Argentínou na Copa America 2015 a potom vyhralo penaltový rozstrel a získalo trofej na domácej pôde. Ich hlavným trénerom bol v tom čase Argentínčan Jorge Sampaoli, ktorý teraz vedie Sevillu. O rok neskôr Španiel Juan Antonio Pizzi narodený v Argentíne tento trik zopakoval a po ďalšej remíze 0:0 porazil svoju rodnú krajinu na pokutové kopy a získal tak Čile tituly.

Katar (ázijský pohár 2019)

Austrálsky manažér Celticu Ange Postecoglou je jediným hlavným trénerom tohto tisícročia, ktorý vyhral Ázijský pohár s rodnou krajinou. Japonsko vyhralo turnaj od roku 2000 so zahraničnými hlavnými trénermi trikrát a Irak ho vyhral raz.

Katar možno na MS 2022 nezapôsobil, ale v roku 2018 ukázal, že si zaslúži miesto na turnaji, keď vyhral Ázijský pohár štýlom pod Felix Sanchez. Katar zdolal v semifinále Spojené arabské emiráty 4:0 a vo finále Japonsko 3:1 a na začiatku turnaja vyhral nad Saudskou Arábiou a Južnou Kóreou.

Tieto kontinentálne majstrovstvá ukazujú, že štatistika „žiaden zahraničný hlavný tréner nevyhral majstrovstvá sveta“ nemá veľkú váhu. Majstrovstvá Európy UEFA nemusia byť majstrovstvá sveta, ale fanúšikovia Anglicka sa nebudú sťažovať, ak zahraničný tréner privedie Tri levy k víťazstvu na Euro 2024 v Nemecku.

Existujú aj iné, platnejšie argumenty pre výber miestneho trénera pred zahraničným.

Nedostatok času venovaného trénerom reprezentácie by mohol znamenať, že akúkoľvek technickú menejcennosť, ktorú by miestny tréner mohol mať, by bolo možné prekonať hovorením rovnakým jazykom a motivačnou silou národnej hrdosti. Domáci tréner môže pôsobiť ako inšpirácia pre ostatných miestnych trénerov a z dlhodobého hľadiska budú chcieť krajiny zlepšiť svoju futbalovú úroveň tak, aby produkovali kvalitných hlavných trénerov namiesto najímania zahraničných trénerov ako skratky k úspechu.

Niektorí ľudia dokonca vnímajú zahraničného trénera ako „Podvádzanie“ a myslia si, že FIFA by mala presadzovať podobné pravidlá ako pre hráčov, pokiaľ ide o národnosť hlavných trénerov národného tímu.

Všetky tieto argumenty stoja za zváženie, no zahraniční tréneri by nemali byť odmietnutí len na základe argumentu, že žiadna krajina nevyhrala majstrovstvá sveta so zahraničným trénerom, keďže vyhrali všetky ostatné veľké trofeje.