Zápisky zo série dvoch hier Cleveland Cavaliers v Miami

Dvojzápas Clevelandu proti Miami Heat sa cítil ako rozcvička v play-off. Tu je to, čo vyniklo z rozdelenia Cavs 1:1.

Oba zápasy boli lekciami play-off – ale rôznymi spôsobmi

V prvom zápase so zdravým Garlandom Cavs vyhrali 1:104. Ani jeden z tímov nebol práve silný v útoku, pričom Cavs mali ofenzívne hodnotenie 100 a Heat útočné 113. (Obaja, na čistenie skla, boli pod priemerom ligy v porovnaní so sezónnymi súčtami.)

Cavs našli spôsob, ako vyhrať dvoma spôsobmi. Po prvé, bránia na vysokej úrovni a obmedzujú Miami na ofenzívu na polovici ihriska na 88.8. Získali tiež 29 bodov z 22 obratov. V hre nízkych marží bol rozdiel vynútiť a využiť obraty. Bolo to proti tímu s mierou fluktuácie v hornej polovici ligy, za čistenie skla. To je pôsobivé.

Po druhé, Darius Garland bol vynikajúci a pravdepodobne najlepší hráč Cavs. Donovan Mitchell mal voľno – 18 bodov, 7:18 z poľa, 1:7 z troch. V štvrtej štvrtine mal len dva body. Garland viac než vystupňoval, zväčšil svoju agresivitu a hľadal si vlastný záber spôsobom, pri ktorom občas váha. Skončil s tímovým maximom 25 bodov pri streľbe 8-16, ktorá zahŕňala známku 3-6 z troch. Mal tiež 7 asistencií vs. iba 3 striedania a bol 6-6 od čiary.

Cleveland je 12-7 v sezóne, keď Garland robí šesť alebo viac trestných hodov. V tejto sezóne má v kariére v priemere 4.8 trestných hodov na zápas. Keď vytočí svoju agresivitu a snaží sa dostať do radu viac, Garland je najefektívnejší. To dáva Cavs ďalší spôsob, ako skórovať, keď sa body získavajú ťažšie. To sa stane častejšie, keď sa budúci mesiac začne play-off.

V hre 2 medzitým Cavs minul Garlanda. Mitchell mal 42 bodov a zdalo sa, že by mohol zabojovať o 50. Došli mu však sily, keď hra pokračovala, keď sa od neho toľko žiadalo a odohral 43 minút. Po prvom polčase 9:12 bol Mitchell v druhom 6:18. Garland tam bol by Mitchellovi umožnil ďalší krátky odpočinok, ktorý potreboval.

Pokulhávala aj obrana Clevelandu, pričom Heat má ofenzívne hodnotenie 122.7 a ofenzívu na polovici ihriska 104.7. Ofenzíva Cavs bola tiež dobrá (119.8 hodnotenie ofenzívy, 104.5 hodnotenie na polovici ihriska), ale nie dostatočne dobrá.

Mitchell aj Isaac Okoro po zápase povedali, že Cavs mohli byť fyzickejší. Povedali tiež, že by mali mať ťažší život pre najlepších hráčov Heat tým, že budú fyzickí a testujú hranice toho, čo rozhodcovia volajú. To je správna myšlienka – pre play-off aj pre štýl hry Clevelandu.

Cavs sú na tom najlepšie, keď je ich obrana zomknutá a napája sa na ofenzívu. Ten recept tam v piatok nebol.

Problém s faulom Evana Mobleyho zasiahol aj obranu Cavs, keďže odohral iba 31 minút. V play-off bude v rozmedzí 36-38 a obrana Cavs je lepšia, keď je na podlahe vs. Tiež málokedy fauluje, takže Mobley dostať sa do nepríjemných problémov nie je veľký problém. Ale v piatok to bolo.

Lamar Stevens si uzurpoval Deana Wadea

Po Stevensovom výkone proti Celtics je teraz na striedačke Cavs. Dean Wade nie je.

Kým Stevens odohral v dvoch zápasoch proti Miami 26 a 24 minút, Wade uhral nulu. Dokonca aj v druhom zápase, keď bol mimo hry Darius Garland, Cedi Osman videl minúty namiesto Wadea.

Wade nehral dobre od chvíle, keď odohral minúty Kevina Lovea. Streľba pod 20 % z troch, odkedy Love požiadala o odkúpenie, nie je dosť dobré. Wade by sa dostal na lavičku v play-off a keďže Cleveland teraz v príprave na play-off sprísnil rotáciu, teraz to dáva zmysel.

Stevens, na porovnanie, vie kto je a vystupuje. Nie je to medzerník, akým je Wade (aspoň keď Wade strieľa), ale súťaží, strihá a má určitú schopnosť strieľať pri ťahoch na stredné vzdialenosti. Berie tiež otvorené trojukazovky – niečo, čo Wade pred benčingom nerobil.

Stevens dokáže obstáť aj proti väčším krídlam v obrane. Nechce ich zamknúť, ale prinúti ich pracovať a zostať pred nimi, aby ich prinútil zaútočiť. Wade je na týchto miestach v poriadku, ale Stevens má silnú výhodu, ktorá pomáha. Bolo pozoruhodné vidieť, ako sa postavil proti Butlerovi. Nevyradil Butlera z hry, ale bol dosť veľký na to, aby zabránil Butlerovi urobiť tvrdý strk, namiesto toho, aby vrazil, aby inicioval kontakt a urobil faul. S Wadeom na tom mieste by Butler skočil.

Ricky Rubio stúpa

Rubio odohral sezónne maximum 25 minút proti Heat Friday a uzavrel zápas za Cleveland. Je to znak toho, že Cavs mu pridávajú na tanier viac.

Ale stále je to pozoruhodné, pretože Cavs boli s Rubiom opatrní od jeho debutu 12. januára. V tejto sezóne ešte nehral back-to-back. (Posledný Cleveland je budúci týždeň a nie je jasné, či Rubio bude hrať v oboch zápasoch.) Pred piatkom bolo jeho sezónne maximum v minútach v stredu 22 minút. Vrátane piatku odohral za celú sezónu iba raz viac ako 20 minút.

Rubio ešte nie je úplne späť – stále sa pohybuje ako 32-ročný pracujúci späť do plnej sily po druhom roku ACL v hre. Jeho útočné čísla nie sú dobré.

"Už sa tam dostáva," povedal začiatkom týždňa hlavný tréner Cavs JB Bickerstaff. "Hm, vieš, opäť to bude o príležitostiach pre neho a len, vieš, o rytme a načasovaní a všetkých tých veciach." Myslím si, že sa bude stále zlepšovať, čím viac minút dostane, čím viac príležitostí so svojimi spoluhráčmi, tým viac opakovaní oproti súperom a podobné veci. Takže si myslím, že sa uberá správnym smerom, ale myslím si, že ešte nie je stopercentný Ricky.“

Ale vie, kde má byť v obrane a hrá vo veľkom štýle – jeho rám mu umožňuje vydržať disky a prepínať, keď skončí na krídlach. Útok ešte musí prísť, aby bol Rubio, ktorého Cavs potrebujú, aby zasiahol ich cielding. Ale zvýšené minúty naznačujú, že Cavs cítia, že sa fyzicky dostáva do bodu, kde je to možné.

Cavs sa cítia predurčení na štvrté semienko

Ak nedôjde k niečomu neočakávanému, Cavs vs. Knicks sa v zápase 4-5 cíti ako uzamknutý.

Vo štvrtom rade sú Cavs oproti Knicks o 2.5 zápasu vyššie, čo je primeraný náskok s 13 zápasmi do konca. Cleveland zaostáva tiež 3.5 zápasu za treťou Philadelphiou. Cavs sa ocitnú medzi tým.

Mohlo by sa to zmeniť. Na základe sily podľa plánu majú Cavs najjednoduchší program zo všetkých NBA v NBA. 76ers majú tretí najťažší program; tshe Knicks majú ôsmy najľahší. Cleveland tiež hostí Philadelphiu 15. marca a Knicks 31. marca. Oba tieto zápasy môžu mať vplyv na poradie.

Ale bolo by to divoké, aby sa to stalo. Keď Cavs prehrali s Heat 10. marca, 76ers porazili Trail Blazers a Joel Embiid zasiahol víťaza hry. V ten deň sa umiestnenie v play-off ešte viac upevnilo.