Novak Djokovič získal titul v Tel Avive v prvom podujatí od Wimbledonu

Novak Djokovič je späť v kruhu víťazov.

Odvtedy hrá na svojom prvom turné víťazstvo vo Wimbledone toto leto35-ročný Srb a najlepší nasadený hráč zdolal v nedeľu dvojku Marin Cilic 2:6, 3:6 a získal trofej Tel Aviv Watergen Open. Dvadsaťjedennásobný grandslamový šampión na ceste za 4. titulom v kariére neztratil set a zaostával za ním iba Jimmy Connors (21), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) a Rafael Nadal (92).

Djokovič sa víťazstvom stal prvým mužom, ktorý v tejto sezóne vyhral titul na tvrdých, antukových (Rím) a trávnatých kurtoch. Vyhral 20 z posledných 21 oficiálnych zápasov s jedinou prehrou prichádza k Nadalovi vo štvrťfinále Roland Garros.

Djokovič je teraz na 7. mieste svetového rebríčka, pretože nezískal body za víťazstvo vo Wimbledone po tom, čo mu ATP odobrala body po tom, čo predstavitelia Wimbledonu zakázali ruským a bieloruským hráčom.

Minulý týždeň hral na Laver Cupe v tom, čo bolo Federerrozlúčkové podujatie, kde Srb prehral s Kanaďanom Felixom-Augerom Aliassimom v priamych setoch po tom, čo zničil semifinalistku US Open Frances Tiafoeovú. Tím World porazil na podujatí tím Európy a zabezpečil kapitánovi Johnovi McEnroeovi prvé víťazstvo nad svojim rivalom, kapitánom tímu Európa Bjornom Borgom.

Djokovič na halovom turnaji ATP 250, kde proti zostave nebezpečných súperov nikdy nemal problémy, nestratil ani set. Tento 35-ročný hráč získal v roku 2022 svoju tretiu korunu na turné a 89. v kariére.

Čilič čelil vo finále iba štyrom brejkbalom, ale Djokovič sústavne ohrozoval súperove podanie zo zadnej časti kurtu, pričom pri svojom prvom podaní dominoval vo vlastných gemoch na podanie. Srb nečelil brejkbalu v prvom sete a keď sa pri podávaní setu ocitol v problémoch pri dvojke, odpovedal esami po sebe.

Najlepší nasadený hráč sa potom druhýkrát v zápase zlomil a začal druhý set, pričom hlboký návrat opäť priniesol ovocie. Táto výhoda sa ukázala ako dostatočná, pretože Djokovič získal korunu po hodine a 35 minútach.

Djokovič teraz vedie nad Čiličom, šampiónom US Open z roku 2014, 19:2. Trinásť z jeho 19 víťazstiev proti bývalej svetovej trojke prišlo v priamych setoch. Napriek prehre to bol dobrý týždeň pre Čiliča, ktorý 3. septembra oslávil 34. narodeniny.

"Bol to fantastický týždeň pre mňa pri oslave mojich narodenín," povedal Čilič počas odovzdávania trofeje. "Predtým som nemal možnosť oslavovať s toľkými ľuďmi, ale nabudúce si kúpim nápoje všetkým!"

Djokovič najbližšie zamieri na Astana Open budúci týždeň v Kazachstane a koncom mesiaca plánuje hrať aj v Paris Indoors. Tiež sa plánuje hrať v novom Svetovej tenisovej ligy v Dubaji v decembri.