Odovzdávanie pochodne? Carlos Alcaraz, 19, ukončil 25-zápasovú víťaznú sériu Rafaela Nadala proti španielskym súperom

Niektoré zápasy sa nakoniec stanú zlomovými v histórii tenisu.

Keď Roger Federer porazil Peta Samprasa v piatich setoch vo štvrtom kole Wimbledonu v roku 2001, bolo to nakoniec vnímané ako odovzdávanie pochodne od jednej legendy k druhej.

Či sa piatkový zápas v Madride medzi španielskymi kolegami Rafaelom Nadalom a Carlosom Alcarazom stane aj prechodom pochodne, sa ešte len uvidí, ale zatiaľ je to pre 19-ročného hráča historické víťazstvo, pretože sa stal prvým tínedžerom, ktorý porazil. Nadal na antuke.

So španielskym kráľom sediacim na kurte Alcaraz prekonal zranenie členka v druhom sete a ukončil tak Nadalovu 25-zápasovú a šesťročnú víťaznú sériu proti Španielom 6:2, 1:6, 6:3 a postúpil do semifinále. v sobotu súboj so svetovou jednotkou Novakom Djokovičom. Alcaraz predĺžil svoju víťaznú sériu proti súperom z Top 1 na päť.

"Neviem, čo povedať, je neuveriteľné hrať na tomto štadióne proti najlepšiemu športovcovi histórie v Španielsku, najlepšiemu hráčovi histórie na antuke," povedal Alcaraz pre Prakash Amritraj na Tennis Channel. "Bol to neuveriteľný zápas. Sledovanie španielskeho kráľa bolo pre mňa úžasné, nikdy som nehral pred takým skvelým človekom. Pre mňa je to splnený sen.“

Alcaraz vstúpil do zápasu s bilanciou 0:2 proti Nadalovi, keď pred rokom v Madride vyhral iba tri zápasy. Vedel však, že má zlatú príležitosť vzhľadom na Nadalov nedostatok zápasovej hry. Španielska legenda bola mimo hry šesť týždňov pre zranenie rebier a do Madridu prišla s minimálnou alebo žiadnou prípravou na antuke.

Alcaraz, ktorý je na 9. mieste svetového rebríčka, si v roku 26 polepšil na 3-2022. Vyhral tri tituly vrátane Miami Open, prvého titulu Masters 1000 v kariére.

Nadal, 21-násobný grandslamový šampión, ktorý nastúpil na 3-hodinový a 9-minútový zápas proti Davidovi Goffinovi vo štvrtok je teraz 22-2 v roku 2022 s tromi titulmi vrátane Australian Open.

Po tomto zápase Nadal povedal, že má „chronické zranenie nohy“, kvôli ktorému kríva „mnoho dní môjho života“.

V poslednom bode tretieho gemu druhého setu Alcaraz spadol pri behu napravo a skončil tak, že si otočil pravý členok a nemotorne dopadol na pravú ruku. Vzal si lekársky oddychový čas a nechal si zalepiť členok.

Nadal sa vrhol na oslabenie súpera a ovládol druhý set.

"Veľmi ma to ovplyvnilo," Alcaraz povedal „Keď som prehrala druhý set, [len] som si myslela, že som schopná sa vrátiť, dať zo seba to najlepšie, vyskúšať na ihrisku všetko, bojovať až do poslednej loptičky. Bol to kľúč."

Alcaraz napriek zraneniu v treťom sete nevyšiel. Zamiloval sa do vedenia 3:1 a potom si podržal podanie, aby uzavrel zápas, vyhral ho po obrovskom obrannom zákroku bekhendom a potom zasiahol forhendovú strelu okolo Nadala pri sieti.

"Myslím, že do toho musím ísť," povedal na Tennis Channel o svojom myšlienkovom pochode po zranení. „Ak vynechám, ak prehrám, cítim, že robím správne veci. Ak si to nechám ujsť, som rád, ale dnes sa mi to podarilo a bolo to neuveriteľné.“

Alcaraz sa teraz po prvý raz stretne s Djokovičom po tom, čo svetová jednotka porazila 1. miesto Huberta Hurkacza 14:6, 3:6 a postúpila do svojho siedmeho madridského semifinále. Ak by Nadal vyhral, ​​znamenalo by to 4. stretnutie medzi ním a Djokovičom.

Svetová 5. Stefanos Tsitsipas bude v druhom semifinále o 3:3 SEČ trojkou Alexandrom Zverevom.

Srb trafil loptu s neúprosnou hĺbkou, presnosťou a silou, keď kontroloval body svojimi údermi do zeme, aby po 78 minútach postúpil a zlepšil svoj perfektný zápis proti Hurkaczovi na 4:0.

"V druhom sete som podával naozaj dobre, myslím si, že ma to udržalo pri živote," povedal Djokovič povedal vo svojom pohovore na súde. „Bol som spokojný so spôsobom, akým som získaval body. Snažil som sa, aby ušiel a minul a celkovo to bol solídny výkon.

Alcaraz môže byť ďalšou veľkou vecou v mužskom tenise a teraz bude mať zlatú príležitosť proti Djokovičovi, za predpokladu, že jeho členok je dostatočne zdravý na to, aby mohol hrať na svojej najvyššej úrovni.

Djokovič sa stal profesionálom v roku 2003, zatiaľ čo Alcaraz sa narodil v roku 2003. Djokovič má v kariére 84 titulov, Alcaraz štyri.

"Áno, som nadšený, že môžem hrať proti najlepšiemu hráčovi na svete, momentálne je číslo 1," povedal Alcaraz na Tennis Channel. "Chcem urobiť to isté, čo urobil Nalbandian pred niekoľkými rokmi."

Argentínčan je jediným hráčom, ktorý na tom istom turnaji porazil veľkú trojku Rogera Federera, Nadala a Djokoviča. Podarilo sa mu to v Madride v roku 3, keď sa podujatie hralo na tvrdom ihrisku.

"Napíšem Nalbandianovi správu, ako to urobil," povedal v rozhovore na súde.

Čo sa týka súboja s Djokovičom, na Tennis Channel povedal: „Môžem povedať, že budem bojovať až do poslednej loptičky, odvediem svoju hru. Zápas si užijem a uvidíme, čo sa stane.“