Philadelphia Union je stále na vrchole východu, ale v útoku proti Montrealu chýba špička

Philadelphia Union zostala na čele Východnej konferencie Major League Soccer po remíze 1:1 s CF Montreal.

Tento bod ich vedie aj v celkovom poradí pred Los Angeles FC, pričom strana zo západného pobrežia bude hrať v nedeľu s FC Cincinnati.

Toto bol zápas, v ktorom sa Únia snažila čo najlepšie využiť svoje útočné príležitosti a nedokázala premeniť žiadnu dobrú pozíciu na ihrisku, ktorú dosiahli, na gólové šance.

Tím Jima Curtina bol v tejto sezóne prvými lídrami v MLS a zaslúžene, po niekoľkých výkonoch plných rýchlych, prenikavých protiútokov a dobrej obrannej organizácie a proaktivity v celom tíme.

Na začiatku sezóny sa umiestnili na vrchole tabuľky napriek tomu, že sú tímom s najnižším priemerným držaním lopty v úvodných ôsmich zápasoch kampane v roku 2022.

Ich prvý zápas sezóny – remíza 1:1 proti Minnesote United – je jediným zápasom, v ktorom skončili s vyšším percentom držania lopty ako ich súperi (videli 53 % lopty).

Toto nízke číslo držania lopty má viacero dôvodov. Prvým je ich dôvera v defenzívnu organizáciu tímu od brankára až po útočníkov, čo znamená, že sú viac než šťastní, že nechajú loptu mať súpera.

Keď súperi rozohrávajú zo svojej vlastnej obrannej tretiny, Union sa bude snažiť vynútiť chyby, vďaka čomu sa v poslednej tretine stali jednou z najaktívnejších presilových strán spolu s New York Red Bulls.

Inokedy, keď súperi stavajú hru okolo polcestnej čiary, má pocit, že čaká na ďalší ťah, čaká na chybu alebo zablúdenú prihrávku.

Ďalším dôvodom nízkeho počtu držaní lopty je, že po vynútenej chybe sú útoky rýchle – či už začínajú od brankára Andreho Blakea alebo tvorcu hry Daniela Gazdaga.

Prihrávky môžu byť priame, často vyhľadávajú jedného z dvoch útočníkov v diamantovej formácii 4-4-2 alebo kohokoľvek, kto náhodou zaujal pozíciu v širokom priestore.

Ak sa hráči v držaní lopty správne rozhodnú a prihrávky sú rýchlo zahrané do útočných oblastí, môže to vytvárať dobré šance.

Proti Montrealu chýbala Unionu ostrá hra, pokiaľ ide o záverečnú loptu alebo strelu. Viedlo to k mnohým antiklimatickým útokom a jediný skutočný gól prišiel z pokutového kopu.

Julian Carranza bol faulovaný Kamalom Millerom po tom, čo ho poslal do nebezpečnej pozície v priestore prihrávkou Gazdaga. Argentínsky útočník, hosťovaný z Interu Miami, sa dostal na penaltu a poslal brankára Montrealu Sebastiana Brezu na zlú cestu.

Možno nebolo veľa iných pozoruhodných záberov Únie, aj keď šance tu boli.

Kríž Leona Flacha za stavu 0:0 fičal za Mikaelom Uhrom a Carranzom. Ak by sa jeden z útočníkov podržal, mali by veľkú šancu skórovať a sám Flach by si možno želal, aby sám zabodoval, keď sa dostal do dobrej pozície.

Podobný center od Uhreho sa neskôr v zápase vyhol Carranzovi, ktorý bol len pár centimetrov od druhého gólu domácich.

Montreal vyrovnal cez polčasového striedajúceho Keia Kamara, ktorý dokázal zasiahnuť na center Romella Quiota. Bola to príležitosť, ktorú Únia sama nedokázala využiť.

Union si vytvoril málo striel v otvorenej hre, ale nechýbali na to šance. To vyvolalo skôr pocit, že dva body klesli ako bod získaný.

Curtin opísal druhý polčas ako nudný pre oba tímy a povedal, že jeho strana „driblovala, keď sme mali prihrávať, a prihrávala, keď sme mali driblovať“.

Philadelphia Union môže byť na čele rebríčka, no ešte sa necíti ako najlepší tím MLS.

To je pre tím veľmi pozitívne, ale aj negatívne. Stále mať priestor na zlepšenie a zároveň byť na čele poradia nie je zlá pozícia.