Rafael Nadal postúpil do finále Australian Open, bude sa uchádzať o rekordný 21. grandslamový titul

Rafael Nadal sa posunul do finále Australian Open a teraz stojí na pokraji histórie.

Tridsaťpäťročný Španiel nepreukázal žiadne nepriaznivé následky z päťsetového štvrťfinálového víťazstva nad Denisom Shapovalovom, v ktorom sa vysporiadal s podráždeným žalúdkom a bol efektívny pri dispečingu č. 35 Mattea Berrettina, 7-6, 3-6, 2- 3, 6-6, so zatvorenou strechou na Rod Laver Arena kvôli dažďu.

Nadal je vo svojom 29. veľkom finále a teraz sa bude uchádzať o rekordný 21. grandslamový titul vo dvojhre v nedeľňajšom finále proti dvojke Daniilovi Medvedevovi, šampiónovi US Open, alebo štvrtému Stefanosovi Tsitsipasovi, vicemajstrovi French Open. Nadal má vo finále Australian Open bilanciu 2:4, pričom jeho jediný titul Down Under prišiel v roku 1 v piatich setoch nad Rogerom Federerom.

"Úprimne povedané, znamená to pre mňa veľa, že som tu opäť vo finále," povedal Nadal Jimovi Courierovi v rozhovore na kurte.

Nadal nedávno povedal, že ho nezaujíma status GOAT, ale snaží sa prekonať svojich odvekých rivalov Federera a Novaka Djokoviča, ktorí sú s ním nerozhodní na 20 veľkých turnajoch. Nadal sa tiež uchádza o Djokoviča medzi mužmi, ktorí vyhrali každý major dvakrát.

Djokovič bol samozrejme deportovaný pred turnajom, ktorý vyhral deväťkrát, pretože sa nedal zaočkovať proti Covid-19.

"Pre mňa je to všetko o Australian Open viac ako čokoľvek iné, nie?" povedal Nadal. „Je to úžasné podujatie. Počas kariéry som mal trochu smolu na nejaké zranenia a inokedy som hral úžasné finále s dobrými šancami proti Novakovi 2012, proti Rogerovi 2017. Párkrát som bol blízko, cítim veľké šťastie, že som raz v kariére vyhral .

"Nikdy som však nepremýšľal o ďalšej príležitosti v roku 2022, takže sa snažte užiť si dnešné víťazstvo a po zajtrajšku sa pokúsim zo všetkých síl."

Španiel tiež sa stal štvrtým mužom v otvorenej ére vyhrať 500 zápasov na tvrdom ihrisku, po boku Federera, Djokoviča a Andreho Agassiho. Nadal je už jediným mužom v otvorenej ére, ktorý vyhral 400 alebo viac zápasov na tvrdom ihrisku aj na antuke (464 víťazstiev v zápasoch na antuke).

Berrettini, finalista Wimbledonu, nebol schopný veľa bojovať po tom, čo prežil päť set s Gaelom Monfilsom vo štvrťfinále a päť setov s Carlosom Alcarazom v treťom kole a proti „veľkej trojke“ padol na 0:8. .“

"Zdá sa, že je dosť unavený," povedal John McEnroe vo vysielaní.

Ľavák Nadal viackrát búšil Talianovi do bekhendu a vyviedol ho z komfortnej zóny. Nadal pri svojom treťom setbale v prvom sete udrel víťaza podania a zmocnil sa setu.

Potom za stavu 1:0 v druhom sete trafil forhendový víťaz z krížového kurtu a za stavu 3:0 pokračoval v dvojitom brejku. Potom zasiahol krásnym bekhendovým víťazom a viedol 4:0 na ceste k ovládnutiu druhého setu.

"Zápas som začal skvelo," povedal Nadal. „Prvé dva sety boli už dlho jedny z najlepších, ale potom viem, aký dobrý je Matteo, nie? Je to veľmi solídny hráč, veľmi nebezpečný. Do tretice viem, že v určitom momente bude strieľať.“

Berrettini po dvoch setoch, ktoré sa kochali láskou, tvrdo bojoval a zvýšil svoj výkon pri svojom podaní, pričom na ceste získal 23 bodov za podanie v rade, aby získal tretí set a vo štvrtom si ho udržal tesne. Ale pri štvrtom podaní za stavu 3:4 sa mihol pri druhom brejku, keď zasiahol strelou do siete.

Nadal pri podaní na zápas za stavu 5:3 uzavrel zápas, keď Berrettini trafil bekhend do siete v mečbale. Obaja sa objali pri sieti a Nadal na oslavu zdvihol ľavú ruku k publiku.

"Musíme trpieť a musíme bojovať, to je jediný spôsob, ako byť tam, kde som dnes," povedal Nadal.

Nadal vstúpil do roku 2022 po tom, čo v predchádzajúcich šiestich mesiacoch odohral iba dva zápasy po zranení nohy, ktoré ho vyradilo z Wimbledonu a US Open a v septembri si vyžiadalo ošetrenie v Barcelone. V decembri mal tiež pozitívny test na Covid-19.

Pri pohľade na jeho hernú úroveň by to však človek nikdy nevedel.

"Skutočnou pravdou je, že pred dvoma mesiacmi sme nevedeli, či sa vôbec budeme môcť vrátiť na turné," povedal po svojom štvrťfinálovom víťazstve. "Je to len dar života, že tu opäť hrám tenis a užívam si to."