Rafael Nadal porazil Novaka Djokoviča vo štvrťfinále pri pohľade na 14. French Open, 22. grandslamový titul

Len čas ukáže konečný význam posledného zápasu medzi dvoma velikánmi mužského tenisu všetkých čias.

Ak Rafael Nadal vyhrá neuveriteľný 14. titul na French Open a 22. grandslamovú korunu – čím o dva roky predbehne Novaka Djokoviča v kategórii všetkých slamov – ich posledné stretnutie sa môže ukázať ako zlomové.

Zatiaľ nasadený č. 5 Nadal postúpil do semifinále Roland Garros vďaka víťazstvu 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) nad svetovou jednotkou v zápase, ktorý trval 1. hodiny, 4 minút a skončilo sa v stredu o 12:1 parížskeho času. Trvalo to o minútu dlhšie ako ich 15 hodiny a 4 minút semifinále vyhral pred rokom Djokovič v štyroch setoch.

"Bola to pre mňa veľmi emotívna noc. Stále hrám také noci ako dnes,“ povedal Nadal, ktorý v januári získal svoj 21. major titul na Australian Open. povedal na svojej pozápasovej tlačovej konferencii. „Ale je to len štvrťfinálový zápas, nie? Takže som nič nevyhral. Takže si musím dať šancu byť o dva dni späť na kurte a hrať ďalšie semifinále tu na Roland Garros. [Znamená to pre mňa veľa."

Nadal-Djokovič sa zdá byť vhodnejší pre finále alebo možno semifinále ako štvrťfinále, ale Funkcionári Roland Garros nasadili Nadala, 13-násobnému šampiónovi, číslo 5 v súlade s jeho hodnotením.

Bez ohľadu na jeho žreb, jeho chronické zranenie ľavej nohy alebo jeho nedávne reči o možnom odchode do dôchodku, Nadal v Paríži pokračuje. „Kráľ antuky“ si na Roland Garros polepšil na 110-3 a stretne sa s 3. Alexander Zverev na svoje 36. narodeniny v piatkovom semifinále — nie 19-ročný senzačný Carlos Alcaraz. Nadal vedie proti Zverevovi 6:3, na vonkajších antukových dvorcoch 4:1.

Djokovič, obhajca titulu v Paríži, vo štvrťfinále nestratil ani set. Od víťazstva však absolvoval tri slamy jeho 20. major na minuloročnom letnom Wimbledone, On prehral vo finále US Open s Daniilom Medvedevom pri hľadaní kalendára Grand Slam a bol vtedy deportovaný z Austrálie pred Australian Open za neočkovanie proti Covid-19.

"Môže to byť bod zlomu, ktorý určí, kto bude považovaný za najlepšieho hráča všetkých čias," povedal pred zápasom bývalý svetový hráč Jim Courier na Tennis Channel. „Ak Nadal nejakým spôsobom vyhrá a vyhrá 1 a Djokovič sa tam nikdy nedostane, mohlo by to rozhodnúť.

"Len nevieš."

59. stretnutie oboch legiend bolo plné histórie. Bol to prvý zápas v otvorenej ére, v ktorom sa zúčastnili dvaja muži s viac ako 20 major turnajmi, 1,000 300 víťazstvami v zápasoch a XNUMX víťazstvami na veľkých turnajoch.

Djokovič stále vedie v historickom súboji 30:29, ale Nadal vedie na majoroch 11:7 a na Roland Garros 8:2.

V rozhodujúcom tajbrejku vo štvrtom sete sa Nadal dostal do vedenia 3:0, dostal skorý minibrejk a potom udrel forhendovým víťazom po čiare a zvýšil na 3:0.

Keď sa Djokovič pokúsil o strelu, ktorá zasiahla sieť, Nadal sa zmocnil vedenia 6:1.

Djokovič zachránil tri mečbaly, ale keď Nadal podával za stavu 6:4, Španiel ukončil výmenu bekhendovým víťazom po čiare. Pri sieti sa stretol s Djokovičom a potom na oslavu zdvihol ruky k burácajúcemu davu.

"Ukázal, prečo je skvelý šampión," povedal Djokovič. „Zostať tam psychicky náročné a dokončiť zápas tak, ako to urobil. Gratulujem jemu a jeho tímu. Nepochybne si to zaslúžil."

Djokovič je zvyčajne ten, kto kontroluje tempo zápasu, ale od začiatku bol v obrane a v každom z prvých dvoch setov zaostal, pretože Nadal prišiel ako prílivová vlna a snažil sa ukončiť body skoro tým, že roztrhol forhend. čiara. Španiel využil množstvo brejkbalov (7 ku 17).

Djokovič počas zápasu vykazoval známky frustrácie. V jednom momente zakričal na fanúšika: „Drž hubu ***“ po tom, čo fanúšik očividne hovoril počas bodu.

Neskôr tresol raketou po sieti, keď mu nevyšiel ani bod.

Nadal vstúpil po tom, čo strávil na kurte ešte dve a pol hodiny a bežne si všimol, že kvôli chronickému zraneniu ľavej nohy chodí. s krívaním „na mnoho dní môjho života“. Tento týždeň dokonca povedal, že „Každý zápas môže byť mojím posledným na Roland Garros.“

Napriek tomu, po víťazstve v prvom sete 6:2, Nadal zvýšil náskok na 3:0 v druhom, keď sa pustil do drop shotu a pokojne trafil bekhendový winner do otvoreného kurtu.

Ale Djokovič prekonal dvojitý brejk v druhom sete a snažil sa ho vyhrať, keď Nadal za stavu 4:5 zaútočil dlhým forhendom naruby.

Nadal sa v treťom brejku ujal vedenia 4:1, keď Djokovič počas výmeny plachtil bekhendom.

Nadal pri podaní za stavu 5:2 prevzal set, keď Djokovič prehodil forhend krížom krážom.

Vo štvrtom sete dosiahol Djokovič skorý brejk, keď sa Nadal pokúsil o strelu krížom cez ihrisko, o ktorej si myslel, že je v nej, ale rozhodca ho odvolal.

Srb podával vo štvrtom sete za stavu 5:3, ale Nadal tvrdo visel a vyslúžil si prestávku ohromným víťazným forhendom naruby, keď dav súhlasne bučal.

"Samozrejme, máme spolu veľa histórie," povedal Nadal. "Veľa dôležitých momentov, keď hráme proti sebe." To je pravda. V takom prípade je to vždy špeciálny zápas, hrať proti Novakovi.

„Dnešný večer [bol] len štvrťfinálový zápas, nie finále... Ale stále super klasický zápas a vo veľkom scenári. Medzi Novakom, Rogerom [Federerom] a mnou – máme úžasný spoločný príbeh, ktorý stojíme proti sebe v najdôležitejších zápasoch už tak dlho. Takže to robí veci výnimočnejšími a emocionálnejšími.“