Rafael Nadal vyhral 14. French Open, 22. Majstrovstvá sveta, aby predĺžil náskok pred rivalmi Federerom a Djokovičom

Sedemnásť rokov odo dňa, keď v roku 2005 vyhral svoj prvý titul na French Open, Rafael Nadal v zrelom veku 36 rokov stále dominuje na svojom obľúbenom tenisovom turnaji.

Španiel získal svoj 14. titul na Roland Garros a rekordne predlžujúci 22. major šampionát víťazstvom 6-3, 6-3, 6-0 nad 23-ročným Casperom Ruudom z Nórska, čím sa pokúsil o rekord za najmenší počet povolených zápasov na majore. finálny, konečný. Stal sa najstarším mužom, ktorý kedy vyhral French Open.

Španielsky kráľ Felipe VI a Jeho kráľovská výsosť korunný princ Haakon z Nórska sedeli vedľa seba a sledovali zápas, pričom sa na ňom zúčastnili aj Larry David, Hugh Grant a Stefan Edberg.

Nadal, ktorý v januári vyhral Australian Open, posunul svoj náskok pred rivalmi Novakom Djokovičom a Rogerom Federerom na dva slamové tituly, keďže obaja zostávajú na 20.

"Nemyslel som si, že vydrží do 36 rokov," povedal John McEnroe na NBC a pripomenul divákom, že Federer aj Serena Williamsová vyhrali svoje posledné veľké turnaje vo veku 36 rokov.

Cez chronický problém s nohami, ktorý spôsobil, že kríval z kurtu Po prehre s Denisom Shapovalovom v Ríme a vyvolaní otrasov o odchode do dôchodku vyzeral Nadal v týchto štrnástich dňoch ako svoje dominantné ja. Na French Open sa zlepšil na 112-3 a v semifinále a finále v Paríži 28-1. Nadal má teraz vo finále French Open 14:0 a vo finále grandslamu 22:8.

Aby sme to uviedli do perspektívy, Pete Sampras počas svojej kariéry v Sieni slávy vyhral celkovo 14 veľkých turnajov a je považovaný za jedného z najlepších, ktorí kedy hrali túto hru. Napriek tomu jeho 14 už dávno zatienili Nadal, Federer a Djokovič, ktorí teraz vyhrali 61 z posledných 73 veľkých turnajov.

Nadal má šancu vyhrať kalendárny Grand Slam ale zdá sa, že nebude súťažiť vo Wimbledone a namiesto toho si dá šancu odpočinúť si od svojho chronického zranenia chodidla. Wimbledonu bude chýbať viacero popredných mien, vrátane Alexandra Zvereva, ktorý si v semifinále s Nadalom roztrhol väzy pri prenasledovaní Španiela po forhende; Ruské hviezdy Daniil Medvedev a Andrey Rublev, ktorí sú zakázaní po ruskej invázii na Ukrajinu; a Federer, ktorý dúfa, že bude hrať turnaj ešte aspoň raz v roku 2023.

Nadalovo posledné víťazstvo prišlo deň po tom, čo vyhral Iga Świątek z Poľska, Nadalov veľký fanúšik. jej 35. zápas v rade a druhý French Open s výhrou na sety nad 18-ročnou Američankou Coco Gauffovou. Nadal pred zápasom prial Świątekovi šťastie. Gauffová a jej deblová partnerka Jessica Pegulaová potom v nedeľu vo finále štvorhry prehrali v troch setoch s Francúzkami Caroline Garciaovou a Kristinou Mladenovicovou.

Nadal navigoval oveľa ťažšia horná polovica žrebu na ceste do svojho 14. finále. Porazil štyroch nasadených hráčov, vrátane päťsetovej výhry nad číslom 9 Felixom Augerom-Aliassimom. štvorsetové víťazstvo nad svetovou jednotkou a obhajcom titulu Djokovičom a emotívne víťazstvo nad číslom 3 Zverevom pri ktorej si Nemec potrhal väzy v pravom členku pri pokuse spustiť forhend Nadala.

Ruud vyhral 10 zápasov v rade a 13 zo 14 a od začiatku roka 2020 viedol turné so siedmimi titulmi na antuke.

Ale Nadal je Ruudovým idolom a čoskoro sa dostal do problémov.

Nadal poslal skorú správu tým, že zlomil Ruuda pri jeho prvom podaní v hre s chybným bičom a víťazom forhendu sa dostal do vedenia 2:0. Po neistej hre, v ktorej bol zlomený aj samotný Nadal, získal druhý brejk Ruuda na 4:1. Pri podaní za stavu 5:3 uzavrel set s víťazným podaním.

V druhom sete sa Ruud presadil do vedenia 3-1 so skorým prerušením a zdalo sa, že sa presadil. Nadal však odohral päť hier v rade a napokon vyhral druhý set na svoj štvrtý setbol, ​​keď Ruud dvakrát prepadol, keď sa zamiloval do dvoch setov.

Nadal vyhral 11 zápasov v rade v druhom a treťom sete. Pri podávaní Ruuda za stavu 0:5 v tretine to Nadal uzavrel ďalším brejkom, vyhral ho bekhendom po čiare a potom si podal ruku s Ruudom pri sieti.

"Ste tu štrnásty raz, 14. viacboj na grandslamoch a všetci vieme, aký ste šampión," povedal Ruud. "A dnes som zažil, aké to je hrať proti vám vo finále a nie je to ľahké."

"Nie som prvá obeť, viem, že ich už bolo veľa."

Dodal: "Ste pre mňa skutočnou inšpiráciou pre každého, kto sleduje tenis po celom svete, takže všetci dúfame, že v tom budete ešte nejaký čas."