Kariérne vzkriesenie gardy Sacramento Kings Malik Monk

Keď bol Malik Monk draftovaný na celkovo 11. mieste v drafte NBA v roku 2017, očakávania boli veľké. V Kentucky Monk ukázal talent na skórovanie lopty, v priemere 19.8 bodu na zápas, pričom predvádzal elitnú atletiku a spoľahlivú trojbodovú strelu s ďalším priestorom na rast.

Netreba dodávať, že so schopnosťou skórovať zvnútra aj zvonka a pôvabom schopnosti skákať vyzerali Charlotte Hornets ako dokonalá destinácia vzhľadom na ich všeobecný nedostatok kvalitných hráčov v tom čase. Monk by si určite vydobyl okamžitú rolu a pomohol by Hornets zlepšiť ich útok.

Namiesto toho Monk zareagoval zasiahnutím iba 36% svojich striel počas svojej prvej sezóny. Je pravda, že nedostal veľkú šancu nájsť akýkoľvek typ rytmu, pretože hlavný tréner Steve Clifford mu doprial len 13.6 minút hracieho času za noc. Namiesto toho Clifford hral Michaela Carter-Williamsa a Treveona Grahama cez Monka a namiesto toho sa zameral na skúsenosti veteránov pred skúsenosťami s učením.

Oveľa lepšie sa to nezlepšilo ani v druhom ročníku, keď Monk odohral 2 minúty počas 17.2 zápasov pod vedením nového hlavného trénera Jamesa Borrega, s priemerom 73 bodu, no trafil len 8.9 % striel.

Po skončení tejto sezóny sa očakávania pre bývalý výber lotérie značne znížili, čiastočne kvôli nedôvere organizácie v mladíka, čo sa prejavilo obmedzeným hracím časom a skromnou úlohou v ofenzíve.

Po tom, čo vo svojej tretej sezóne konečne prekonal hranicu 20 minút a 40 % streľby, bol Monk suspendovaný v NBA za porušujú ich protidrogový program. Kampaň by dokončil po odohraní 55 zápasov a s trpezlivosťou dochádzajúcou.

Vo svojom poslednom roku s Hornets Monk konečne našiel trojbodovú strelu, ktorá ho zdanlivo opustila, keď sa stal profesionálom. V sezóne trafil 40.1 % zo streleckého pokusu a strelil dva tri body na zápas.

Sršne však nepresvedčili. Nepredĺžili Monkovi kvalifikačnú ponuku, čím umožnili ich predchádzajúci výber lotérie dosiahnuť neobmedzenú bezplatnú agentúru.

Monk potom podpísal s Lakers zmluvu na minimálne jeden rok, čím sa začala jeho kariéra. Ako Laker mal Monk priemer 13.8 bodu, odohral viac ako 28 minút a trafil viac ako 39% z veľkej vzdialenosti, čo podčiarkuje skutočnosť, že jeho posledná sezóna v Hornets nebola žiadna náhoda.

Nakoniec, minulé leto, Monk podpísal dvojročnú zmluvu so Sacramento Kings na celkovo 19 miliónov dolárov, čo mu umožnilo znovu sa spojiť s bývalým spoluhráčom z Kentucky De'Aaronom Foxom.

V Sacramente Monk prekvital. 25-ročný hráč prijal úlohu šiesteho muža a v kariére dosiahol maximum 14.0 bodu na zápas len za 22.9 minúty. Urobil obrovské zlepšenia ako tvorca hry aj ako vodič, keď viac ako zdvojnásobil svoje pokusy o trestný hod za 36 minút z 2.0 na 4.3 a zvýšil svoje asistencie z 2.9 v minulom roku na 3.9 v tomto roku, o 5.2 menej minút na zápas.

Monk bol nápomocný v pôsobivej sezóne Sacramenta, dokonca stratil 45 bodov v impozantnom víťazstve Sacramenta 176:175 v dvojnásobnom predĺžení nad Los Angeles Clippers na ceste.

Strážca 6'3 vyzerá s loptou v rukách výrazne pohodlnejšie, láme obranu a jeho úroveň trpezlivosti – najmä pri vyberaní a rolovaní – je o míle lepšia ako v ktoromkoľvek inom bode jeho kariéry v NBA.

A čo je dôležitejšie, zdá sa, že Monk si našiel domov. Hlavný tréner Mike Brown verí Monkovi neskoro v zápasoch, jeho spoluhráči tiež a v Monkovi je teraz úroveň pohodlia na ihrisku, čo bolo zrejmé už od Kentucky. Je blízko s Foxom a títo dvaja sa navzájom veľmi dobre hrajú, pričom Monk poskytuje pre Foxa rozhodujúci rozstupový prvok, ktorý na oplátku vyvíja obrovský tlak na okraj, čím sa zrúti obrana a otvára sa pre obvodové strely.

Keďže sa Kings po prvýkrát za 17 rokov čoraz viac približujú k play-off, Monkova situácia vyvoláva určité otázky pre ostatné tímy, ktoré prechádzajú podobnými rannými bojmi so svojimi hráčmi.

Hornets nepochybne urobili chybu, keď nechali Monka ísť za nič, keďže len o rok neskôr hrá kľúčovú úlohu v jednom z najlepších tímov Západnej konferencie. V konečnom dôsledku je základným prvkom učenia dať mladým hráčom šancu uspieť predtým, ako určí ich budúcnosť. Monk nastúpil iba v jednom zápase za štyri roky v Charlotte, napriek tomu, že bol celkovo jedenástym výberom. Nikdy nemal ani jeden 11-minútový zápas a iba raz prekonal 40-minútovú hranicu.

Za štyri roky s Hornets odohral Monk celkovo 4,159 minút, čo je sotva cez tisíc minút ročne.

Nie je to len ťažká veľkosť vzorky, z ktorej sa dá niečo vziať, ale pre každého hráča je tiež mimoriadne ťažké zorientovať sa v danej úlohe, keďže parametre sa neustále menia.

Našťastie pre Monka je však teraz na mieste, kde sa zdá, že úrovne očakávaní sú vyrovnané, kde sa on aj Kings spojili za spoločným cieľom.

Niekedy je to všetko, čo potrebujete.

Ak nie je uvedené inak, všetky štatistiky cez NBA.com, PBPS štatistiky, Čistenie skla or Basketbalový odkaz. Všetky informácie o plate prostredníctvom Spotrac. Všetky šance s láskavým dovolením Športová kniha FanDuel.