Sixers musia prísť na to, ako maximalizovať Tyrese Maxey

Strážca Philadelphie 76ers Tyrese Maxey začal sezónu 2022-23 NBA s tým, že vyzerá ako jedna z vychádzajúcich mladých hviezd ligy, no v posledných mesiacoch prežil horskú dráhu.

V polovici novembra Maxey utrpel zranenie chodidla, ktoré ho vyradilo na mesiac a pol. Po návrate koncom decembra sa nakrátko prepracoval späť do základnej zostavy Sixers, ale hlavný tréner Doc Rivers sa ho po šiestich zápasoch rozhodol presunúť na lavičku a nahradil ho De'Anthony Melton. Maxey tam zostal ďalší mesiac a pol, okrem dvoch štartov na mieste, v ktorých sedel All-Star center Joel Embiid.

Jeden z týchto štartov prišiel minulú stredu večer proti Miami Heat. Maxey si pripísal 27 bodov za streľbu 10 zo 17 (vrátane 4 zo 7 z hĺbky), sedem asistencií a štyri doskoky pri víťazstve Sixers. Jednu noc neskôr, aj keď sa Embiid vrátil do základnej zostavy, Rivers išiel s Maxeym cez Melton proti Dallas Mavericks. Maxey tam odvtedy zostal.

Bez ohľadu na to, či Maxey zostane v základnej zostave alebo sa presunie späť na lavičku, nádeje šampionátu Sixers v tejto sezóne spočívajú na tom, ako ho najlepšie optimalizovať.

Maxey mal pred zranením rozpálený štart s priemerom 22.9 bodu, 4.4 asistencie, 3.5 doskoku a 2.9 trojbodového zásahu za 36.4 minúty na zápas, pričom strelil celkovo 46.2 percenta a 42.2 percenta z hĺbky. Po presune na lavičku klesol na 17.4 bodu, 2.9 asistencie, 2.5 doskoku a 1.9 trojky za 30.1 minúty na zápas, pričom celkovo strelil 45.3 percenta a 37.0 percenta z hĺbky.

Pred prestávkou All-Star Maxey novinárom priznal, že prispôsobenie sa svojej novej úlohe bol duševný boj.

"Mal som ťažký minulý týždeň, človeče," povedal Maxey. „Len drsný a mentálne, nehral som dobre. Včera som sa asi hodinu a pol rozprával s rodičmi a dostal som zo seba všetky emócie, ktoré som potreboval dostať von. Povedal som Coach Doc, povedal som [asistentovi trénera] Samovi [Cassellovi], že som človek a musím to dať von. Keď som to vypustil von, povedal som mu, že budem najlepšou verziou Tyrese, akou môžem byť po zvyšok tohto roka."

Okrem mentálnych prekážok prispôsobenia sa novej úlohe za chodu sa Maxey tiež musel posunúť späť do role primárneho tvorcu, keď prišiel z lavičky. V minulej sezóne pred Hardenovým príchodom zastával túto úlohu pre Sixers, ale to, že bol do značnej miery pripútaný k minútam Embiidu, pomohlo zmierniť časť tohto bremena.

Tento rok sa Sixers pokúsili, aby Maxey niesol rezervné ťažké jednotky, aby Harden a Embiid boli čo najviac spárovaní. Boli však prekonaní 0.4 body na 100 majetku s Maxeym na podlahe a Embiid aj Harden mimo, čo naznačuje, že by nemali pokračovať v tejto stratégii, keď sa bude hrať play-off.

Teoreticky, keď Maxey odíde z lavičky, mal by mu dať v každom zápase pár minút, kde môže byť hlavným ofenzívnym stredobodom. Pre Sixers by však mohol mať ešte väčšiu hodnotu ako sekundárna možnosť popri Embiidovi a Hardenovi, ktorý posúva obranu za hranicu zlomu.

Keď Maxey hrá s Embiid, Harden, PJ Tucker a Tobias Harris, Sixers prevyšujú súperov o 16.7 body na 100 majetku. V útoku dosahujú priemerne 125.7 bodu na 100 držieb a v obrane len 109.0 bodu na 100. S Meltonom na mieste Maxeyho, Sixers prekonávajú súperov len o 6.7 bodu na 100 držaní lopty a majú horšie hodnotenie ofenzívy (121.3) a obrany (114.5).

Rivers nedávno uznal, že Hardenova schopnosť prejsť a rozostupy poskytnuté ostatnými štartérmi Sixers pomáhajú otvoriť priestor pre Maxeyho.

„Počúvaj, nemyslím si, že Maxey nebol [agresívny],“ povedal Rivers po prehre Sixers s Heat 27. februára. Dnes večer mal viac priestoru, pretože mal Tobiasa na podlahe s ním a Jamesa na podlahe. James ho pripravil, tak som si myslel, že je to pre neho dobré."

Čísla to potvrdzujú.

V tomto roku 67.8 % Maxeyho strelilo dva body dostali pomoc keď sa delí o slovo s Hardenom. To klesá na 28.6% v minútach, keď nehrá po boku Hardena, čo je najväčší rozdiel medzi všetkými hráčmi Sixers. Maxey bol tiež viac efektívny z dvojbodového rozsahu s Hardenom na podlahe (53.9 %) ako bez (48.5 %).

To isté platí aj o jeho trojbodovej streľbe. Keď sa Maxey podelí o slovo s Hardenom, 87.1 % jeho dosiahnutého podielu sa strojnásobí dostali pomoc. Keď hrá bez Hardena, len 54.0% z jeho troch bodov bolo asistovaných. Tiež strieľa 43.4 % z hĺbky spolu s Hardenom a iba 37.9 % s Hardenom mimo podlahy.

Predtým, ako Harden a Maxey utrpeli svoje zranenia na začiatku sezóny, prihlásili sa 247 minút spolu v prvých deviatich zápasoch Sixers (27.4 minúty na zápas). Po Maxeyho presune na lavičku v polovici januára strávili 300 minút vedľa seba počas nasledujúcich 17 zápasov (17.6 minúty na zápas).

Ak je hra po boku Hardena kľúčom k optimalizácii Maxeyho, Sixers musia nájsť spôsoby, ako lepšie zosúladiť svoje minúty bez ohľadu na to, či Maxey začína alebo odchádza z lavičky.

"Jediný rozdiel pre mňa je, samozrejme, keď hráte s Jamesom, pomáha mu to," Rivers povedal novinárom o Maxeym po víťazstve Sixers 133:130 nad Milwaukee Bucks v sobotu večer. „Keď ho nenaštartujete, je veľmi ťažké získať mu vysoké minúty. To je to, s čím sme zápasili. To neznamená, že ho začnem každú noc, ale je to ťažké."

Riešenie môže byť pomerne jednoduché. Maxey by mal tráviť väčšinu (všetky?) zo svojich minút s aspoň jedným z Embiid alebo Harden na parkete. Keďže Harden je suverénne najlepším tvorcom hry v tíme, mal by zakotviť na lavičke ťažkej rezervy. Spárovanie Hardena s dlhými, rušivými hráčmi, ako sú De'Anthony Melton, Jalen McDaniels a Paul Reed, by mohlo Sixerom umožniť hrať aj jeho preferovaný defenzívny štýl.

Keď Maxey hrá s Embiidom a bez Hardena, Sixers prekonali súperov 10.8 body na 100 majetku. Keď Harden hrá bez Hardena aj Embiida, Sixers prevýšili súperov o 6.2 bodu na 100 držaní lopty. Najväčšími problémami sú minúty Maxeyho bez Embiida alebo Hardena a minúty bez všetkých troch (mínus-6.2 čistého hodnotenia), z ktorých posledné by sa nikdy nemalo stať v play-off (ak to zdravotný stav dovolí).

Maximalizácia Embiida, Hardena a Maxeyho bude tento rok rozhodujúca pre šance Sixers na titul. Spárovanie Maxeyho minút s Embiidom a Hardenom a Harden, ktorý pomáha udržať zostavy náročné na lavičku, sa zdá byť ich najlepším spôsobom, ako to urobiť.

Pokiaľ nie je uvedené inak, všetky štatistiky prostredníctvom NBA.com, PBPS štatistiky, Čistenie skla or Referencie pre basketbal. Všetky informácie o plate prostredníctvom Spotrac or RealGM. Všetky kurzy cez Športová kniha FanDuel.