Existuje Old School MLS riešenie pre Majstrovstvá sveta v čase zastavenia hry

Zo všetkých prvých udalostí na Majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2022 môže byť tým najdôležitejším pre budúcnosť hry prekvapivé množstvo prestávok, ktoré funkcionári pridávali hru do hry.

Pod vedením FIFA turnajoví rozhodcovia predĺžili konce polčasov a zápasov doteraz v historickom rozsahu, pričom polovice sú niekedy natiahnuté až o 15 minút alebo o 33 %. A v dôsledku toho niektorí znovu objavujú myšlienku zavedenia hodín na štadióne, ktoré sa zastavujú podľa uváženia rozhodcu, takže hráči a manažéri aspoň vedia, na koľko času sa ešte majú pripraviť.

Je to spravodlivý sentiment. Ale tiež stojí za to pripomenúť, že Major League Soccer kedysi niečo podobné skúšal, aj keď z iného dôvodu.

Keď sa MLS v roku 1996 spustila, aby poskytla Spojeným štátom prvú špičkovú vonkajšiu ligu od zloženia NASL pred 12 rokmi, obsahovala niekoľko funkcií navrhnutých tak, aby bol tento šport príťažlivejší pre príležitostných amerických športových fanúšikov.

Najradšej si spomíname na prestrelku v štýle úniku jeden na jedného, ​​ktorá rozhodla o ligových zápasoch nerozhodne v riadnom hracom čase, pričom víťaz získa jeden bod a porazený bude bez akéhokoľvek. Existoval aj formát série play-off s najlepšími z troch a kvôli rozmerom miest, ktoré boli postavené ako štadióny amerického futbalu, bolo povolené, aby tímy využívali ihriská oveľa užšie ako súčasné odporúčania FIFA na 70 yardov.

A do bodky, hodiny v zápasoch MLS v roku 1996 popierali medzinárodný model a odzrkadľovali iné populárne americké športy, pričom v každom polčase odpočítavali od 45:00 do 0:00. Keď došlo k výraznému prerušeniu hry, rozhodca dal časomerovi signál, aby zastavil hodiny. A keď sa hodiny dostanú na nulu, hra sa okamžite zastaví.

Trvalo 10 rokov, kým MLS úplne opustila svoje jedinečné pravidlá a prijala pravidlá hry Medzinárodnej futbalovej asociácie. Odpočítavacie hodiny však trvali iba do roku 1999 a počas svojej životnosti vykazovali množstvo obmedzení.

Najprekvapivejšie by mohlo byť, že hoci by to teoreticky mohlo skrátiť čas vernejším prestávkam v hre, v skutočnosti to pravdepodobne skrátilo hry. Rozhodcovia boli pomerne konzervatívni a potom dali časomerovi signál, aby zastavil hodiny, zvyčajne to robili len pri dlhších prestávkach. To nie je v súlade s tým, čo hovoria zákony hry, teda že čas zastavenia by sa mal posudzovať pre ktorúkoľvek z nasledujúcich príčin (priama citácia zo zákonov IFAB):

• substitúcia
  • posúdenie a/alebo odstránenie zranených hráčov
  • strácať čas
  • disciplinárne sankcie
  • zdravotné prestávky povolené pravidlami súťaže, napr. prestávky na pitie (ktoré by nemali presiahnuť jednu minútu) a prestávky na ochladenie (deväťdesiat sekúnd až tri minúty)
  • oneskorenia súvisiace s „kontrolami“ a „previerkami“ VAR
  • akákoľvek iná príčina, vrátane akéhokoľvek významného oneskorenia reštartu (napr. oslavy gólu)

Okrem toho odpočítavanie viedlo k rozdielu v tom, ako sa odohrali konce polčasov a hier. Konkrétne tímy, ktoré sa tlačili na remízu alebo víťazný gól neskoro, museli sledovať hodiny, pretože hra sa doslova skončila v momente, keď udrelo 0:00. V súčasnej forme dodržania času sa vo všeobecnosti rozumie, že rozhodcovia umožnia pokračovať v útoku až do konca, aj keď by technicky prestávka mala byť dokončená.

Ale tieto pravidlá načasovania sa stále používajú na stredoškolskom a vysokoškolskom futbale v USA (kde predchádzajú MLS) a mohli by byť orientačným bodom, ak by skutočne existovala hybná sila smerom k hodinám na štadióne, ktoré viac odzrkadľujú sledovanie rozhodcov.

A s technológiou, ktorá je teraz k dispozícii na profesionálnej úrovni, je pravdepodobné, že teraz budú fungovať lepšie ako pred viac ako dvoma desaťročiami. Zastavenie hodín môže byť indikované prostredníctvom hlasových komunikačných zariadení, ktoré rozhodcovia zápasu bežne nosia, alebo možno dokonca ovládané ručným zariadením, ktoré rozhodca nosí počas hry.

A existujú spôsoby, ako sa vyhnúť nepríjemnému náhlemu koncu, ktorý sa vyskytol v MLS. Jednou z možností je mať na displeji dve simultánne hodiny, jedny, ktoré predstavujú uplynutý čas a druhé, ktoré predstavujú hodinky rozhodcov. Keď prvý dosiahne 45 alebo 90 minút, zamrznú – podobne ako teraz – pričom kontrolu nad poslednými minútami má stále na starosti len rozhodca.

Samozrejme, sťažnosť na nadmerný čas zastavenia sa môže vyriešiť sama. V utorňajších zápasoch bol pridaný čas k zápasom medzi Dánskom a Tuniskom, medzi Mexikom a Poľskom a medzi Francúzskom a Austráliou v rámci rutinnejších parametrov. Ak rozhodcovia dodržia svoje slovo o prísnejšej kompenzácii prestávok, samotné prestávky sa môžu znížiť.

Nielenže to obmedzí plytvanie časom, ale môže tiež spôsobiť, že vysoký pressing – čo vedie k väčšiemu počtu faulov, chybnejším dotykom a väčším prestávkam – je menej príťažlivý kvôli dodatočnej energii potrebnej na hranie dlhších hier.