Najvyššie hodnotené Američanky Jessica Pegula, Coco Gauff, Madison Keysová sú na Australian Open pripravené na hlboké prehry

Jedna Američanka sa dostala do finále Australian Open v každom z posledných troch ročníkov.

Sofia kenin vyhral titul v roku 2020 a Jennifer Brady a Danielle Collinsová sa dostali do finále v roku 2021 a 22.

Keďže turnaj v roku 2023 sa začne v pondelok, svetová trojka Jessica Pegula (3), číslo 28 Coco Gauff (7) a číslo 18 Madison Keys (10) sa zdajú byť pripravené na to, aby sa dostali do úzadia. Collins, ďalší veľký stopér, je na 27. mieste.

Obhajca titulu Ash Barty šokoval tenisový svet odchodom do dôchodku v marci, čo znamená, že v roku 2023 bude nový šampión.

"Myslím si, že Američanky hrali v poslednej dobe naozaj dobre, predovšetkým Jessica Pegula," povedala analytička ESPN Mary Joe Fernandezová v stredu počas konferenčného hovoru s novinármi.

"Som naozaj ohromený jej zlepšením, jej odhodlaním," dodal Fernandez. "Určite je to jedna z tých, na ktorú sa treba pozerať na Australian Open."

Pegula, ktorý viedol americký tím, ktorý minulý týždeň vyhral pohár zmiešaných tímov v Sydney, v prvom kole čelí Jaqueline Cristian z Rumunska.

Tje dcérou majiteľov Buffalo Bills Terryho a Kim PegulaPegula sa v roku 2022 dostal do štvrťfinále troch veľkých turnajov – Australian Open, French Open a US Open – pričom zakaždým prehral s konečným šampiónom. Získala víťazstvo na WTA 500 United Cup v Austrálii, kde v semifinále porazila svetovú jedničku Igu Świątekovú 1:6, 2:6.

"Myslím si, že rýchlosť kurtu, na ktorom hrala s Igou Świątekovou, bola veľkým faktorom," povedal Patrick McEnroe z ESPN. "Myslím si, že Australian Open bude dosť rýchly, ale zvyčajne nie je taký rýchly, takže pre mňa je to pre ňu akýmsi faktorom X, pretože si myslím, že ak je kurt o niečo pomalší, bude to pre ňu o niečo ťažšie." hrať ten typ prenikavej hry, ktorú vie hrať tak dobre."

Gauffovú, ktorá minulý týždeň vyhrala turnaj v Aucklande, čaká ťažká skúška v prvom kole proti Katerine Siniakovej, ktorá ju v novembri zdolala vo finále Pohára Billie Jean Kingovej. V Melbourne ešte nikdy neprekonala štvrté kolo.

"Stále je len tínedžerkou a stále sa zlepšuje a pracuje na svojej hre," povedal Fernandez o Gauffovi. „Myslím, že je otázkou času, kedy prerazí na majore. Bola už vo finále na French Open, takže je to dobré.“

McEnroe dodal: „Myslím si, že pre Coco je to tento rok o tom, že bude lepšie zvládať svoj plán, dostať sa na vrchol najväčších turnajov, pretože niet pochýb o tom, že klope na dvere.“

Keysová, ktorá vlani v semifinále prehrala s Bartyovou, sa v prvom kole stretne s Ruskou Annou Blinkovou, Collinsová sa stretne s Ruskou Annou Kalinskou. Ďalšia Američanka Amanda Anisimová, ktorá je vo svetovom rebríčku na 29. mieste, sa v prvom kole stretne s Ukrajinkou Martou Kostyuk.

"Bol som naozaj šťastný, keď som videl, ako dobre hrala Madison Keysová na United Cup," povedal Fernandez. „Vyhrala päť zápasov a na Austráliu má vždy dobré spomienky a zdá sa, že tam hrá vždy dobre. Takže je potenciálna.

„Potom uvidíme Danielle Collinsovú, minuloročnú finalistku. Tento týždeň je na prípravnom turnaji silná. Ak je horúca, dávajte pozor; jeden z najlepších bekhendov v hre. Určite tam môže narobiť nejaké škody."

Potenciálne štvrťfinále žien sú: Swiatek vs. Gauff v odvetnom zápase minuloročného finále French Open, ktorý vyhrala Swiatek, a Pegula vs. č. 6 Maria Sakkari v hornej polovici zostavy; a Jabeur vs. č. 5 Aryna Sabalenková a č. 4 Caroline Garcia vs. č. 8 Daria Kasatkina v spodnej polovici.

Ďalším veľkým zápasom prvého kola je dvojnásobná šampiónka Australian Open Victoria Azarenková proti Keninovej, ktorá získala titul v Melbourne Parku v roku 2020.

"Pre [Američanov] mužov aj ženy bolo naozaj vzrušujúce sledovať, ako sa zlepšujú, dostali sa do top 10 a teraz majú naozaj pocit, že na tieto grandslamové turnaje idú naozaj s prehľadom," povedal Fernandez.