Ukrajinský bežec na lyžiach mal na olympijských hrách v Pekingu pozitívny test na tri zakázané látky

Topline

Ukrajinská bežkyňa na lyžiach Valentyna Kaminska mala pozitívny test na steroid a dva stimulanty a stala sa tak druhou atlétkou na zimných olympijských hrách v Pekingu, ktorá neprešla testami na drogy, uviedla Medzinárodná testovacia agentúra vo vyhlásení v stredu.

základné fakty

ITA uviedla, že minulý týždeň odobrala Kaminskej dopingovú vzorku a v utorok dostala výsledky, že vzorka mala pozitívny test na stimulanty heptaminol a 5-metylhexán-2-amín a anabolický androgénny steroid, bežný liek na zvýšenie výkonnosti.

34-ročná Kaminska bola informovaná o výsledku a predbežne bola pozastavená účasť na zimných hrách až do vyriešenia jej prípadu.

Na hrách sa zúčastnila na troch podujatiach, medzi ženami obsadila 79. miesto Beh na 10 km klasicky, 70. miesto vo voľnej kvalifikácii v šprinte žien a pomoc Ukrajine k 18. miestu v štafete žien na 4×5 km.

Kľúčové pozadie

Kaminska súťažila za Bielorusko v rokoch 2014 a 2018. Minulý týždeň bol dočasne suspendovaný iránsky alpský lyžiar Hossein Saveh-Shemshaki po pozitívnom teste na anabolický androgénny steroid. Ruská krasokorčuliarka Kamila Valieva (15) bola predbežne pozastavená zo súťaženia na hrách po tom, čo mala pozitívny test na zakázaný liek na zvýšenie výkonnosti vo vzorke odobratej pred olympiádou, ale Športový arbitrážny súd jej povolil súťažiť.

Dotyčnica

Valieva pomohla tímu Ruského olympijského výboru vyhrať zlato v súťaži tímov v krasokorčuľovaní predtým, ako sa objavil jej dopingový prípad. Jej tím si mohol ponechať medaily, pretože Valijevovej dopingový test bol zo vzorky odobratej pred olympiádou. Valieva sa v utorok ujala vedenia v súťaži jednotlivkýň a vo štvrtok bude bojovať o zlato na voľnom korčuľovaní. Avšak aj keď Valieva získa medailu vo voľnom korčuľovaní, nebude jej udelená, kým nebude zbavená dopingového prípadu.

Ďalšie čítanie

Ukrajinská bežkyňa na lyžiach Kaminska suspendovaná po pozitívnom teste na drogy (Reuters)

Alpské lyžovanie - Irán Saveh-Shemshaki suspendovaný po pozitívnom teste na drogy (Reuters)

Ruská korčuliarka Kamila Valieva mala údajne pozitívny test na 3 drogy na srdce (Forbes)