Neznámy stav Kawhiho Leonard dáva Clippers do očistca

V súčasnosti o 10:7 prechádzajú Los Angeles Clippers tak trochu pešou sezónou, čo vzhľadom na úroveň očakávaní kampane 2022-2023 nie je dobré.

Kawhi Leonard, ktorý vynechal celý minulý rok pre zranenie ACL, sa v tejto sezóne zúčastnil iba štyroch zápasov, pričom vyprodukoval skromné ​​čísla 10.5 bodu a 4.8 doskokov, keď dostal svoje telo späť do normálu sezóny NBA.

Aj po návrate Leonarda je však spravodlivé sa pýtať, či sú Clippers stále považovaní za jedného z favoritov na reprezentáciu Západnej konferencie vo finále budúceho júna.

Počas niekoľkých posledných rokov Clippers ovládli trh obojstranných krídelných hráčov v nádeji, že vytvoria jeden z najviac zameniteľných systémov v celej lige. Aj keď sa to ešte neuskutočnilo, samotná myšlienka nebola nikdy zlá. Existujú platné strategické výhody v tom, že má viacero hráčov schopných hrať na viacerých pozíciách, čo umožňuje Clippers ľahko prepínať medzi veľkou a malou loptou pri útoku a hrať plynulé striedanie ťažkej obrany na druhom konci ihriska.

V praxi je to trochu komplikovanejšie.

S toľkými útočníkmi na súpiske bol hlavný tréner Ty Lue nútený obmedziť minúty na množstvo týchto získaných hráčov. Nicolas Batum a Robert Covington, dvaja hráči, ktorí by vo väčšine tímov dostali 20-25 minút pomerne ľahko, momentálne hrajú 17.9 a 13.1 minúty, čo je ďaleko od toho, kde bývali.

Covington odohral iba 8.9 minúty v posledných piatich zápasoch, ktoré dostal na súde, a skúsený útočník mal problém nájsť stabilnú produkciu pri jeho nestabilnom rozdelení minút. Tento 31-ročný hráč zasiahne iba 36.7 % svojich striel a prevracia loptu veľkou rýchlosťou pre niekoho, kto sa takmer výlučne používa ako strelec, pričom vykazuje TOV % 17.1 za rok.

Je pravda, že je to malá vzorka, pretože odohral iba 131 minút v sezóne, ale stojí za to to sledovať, pretože Covington vyzerá vo svojej novej úlohe, keď nie je toľko využívaný. Pamätajte, že Covington štartoval v 460 z 547 zápasov kariéry. Je zvyknutý hrať veľké, rozhodujúce minúty.

Čo sa týka hviezdneho útočníka Paula Georgea, ten dostal za úlohu byť vedúcim strelcom tímu, rovnako ako minulý rok. George nikdy nebol hviezdou úrovne 1, ale v priebehu rokov odviedol celkovo obdivuhodnú prácu pri vypĺňaní ako prvej možnosti. V 32 rokoch sa však musíte čudovať, koľko rokov mu zostáva, kým nad ním začne visieť úpadok v hre.

Pozitívom je, že George v tejto sezóne ukázal lepšiu efektivitu v dôsledku toho, že zo svojho profilu striel obmedzil svoje tendencie v strednej vzdialenosti. Všimol si aj nárast miery trestných hodov, trojbodovej miery a viac využíval svoje príležitosti dostať sa na okraj. All-Star má 23.6 bodu, 6.0 doskoku a 4.3 asistencie na zápas.

Ako kolektívny tím majú Clippers pred sebou veľkú výzvu, ak sa chcú v blízkej dobe stať šampiónmi NBA. Ich útok je na poslednom mieste v lige a na predposlednom mieste v percente útočných odrazov. To poškodzuje ich počet striel v priebehu hry, čo im neumožňuje získať body druhej šance. Súperi strieľajú o sedem viac striel na zápas ako Clippers, čo je veľká nevýhoda.

Tím je tiež na poslednom mieste v držaní lopty, a to aj napriek tomu, že priviedol bývalého All-Star Johna Walla, aby posilnil miesto rozohrávača.

Aký je teda ďalší krok pre Clippers vzhľadom na ich ambície?

Možno je načase pouvažovať nad prechodom od niekoľkých kusov. Striedmo používať Covington je luxus, ktorý si nemôžu dovoliť, a vo vnútri by mohli využiť väčšiu veľkosť, keďže Ivica Zubac a Moses Brown sú ich jediní dvaja skutoční veľkí muži.

Okrem toho musia nájsť spôsob, ako urýchliť priestupok, ktorý bežne vyzerá pomaly a bez inšpirácie. V tempe sú na 22. mieste a súperi si dobre uvedomujú, že sa ich v prechode nemusia báť, pretože to nie je bežný jav. Tu by sa im patrilo uvoľniť Normana Powella o niečo viac. Powell je nielen jedným z najlepších strelcov, ktorých NBA môže ponúknuť, ale je to aj veľký trojbodový strelec. Hrať s ním len 24.9 minúty na zápas sa zdá byť zbytočné.

Nakoniec musia vedieť, akú verziu Leonarda dostanú z dlhodobého hľadiska. Ak má byť celý rok v zostave a mimo nej, prakticky to robí akýkoľvek pokus o finále zbytočným.

Môže sa to čítať ako prílišné zjednodušenie, že ich ďalší krok sa týka zdravia ich najlepšieho hráča, ale je to absolútne kľúčové pre budúcnosť celej franšízy. Nielen pre tento rok, ale aj z dlhodobého hľadiska.

Ak sa Leonard nestane hráčom, akým býval, alebo ak sa potreba správy záťaže bude ďalej zvyšovať, Clippers si budú musieť položiť niekoľko dosť veľkých otázok.

Ak nie je uvedené inak, všetky štatistiky cez NBA.com, PBPS štatistiky, Čistenie skla or Basketbalový odkaz. Všetky informácie o plate prostredníctvom Spotrac. Všetky kurzy cez Športová kniha FanDuel.