Čo znamená porážka klubu Seattle Sounders na Svetovom pohári pre americký futbal?

Obranca Seattle Sounders Alex Roldan klesol na trávnik s hlavou v rukách sklamane po tom, čo neúmyselne odvrátil volej Mohameda Afsha okolo brankára Stefana Freia.

Gól pripísaný Afsha stačil na to, aby vyhral Al Ahly a videl ich postup do semifinále Majstrovstiev sveta klubov FIFA na náklady Sounders – s pridanou odmenou v zápase proti slávnemu európskemu šampiónovi Realu Madrid.

Keď rozhodca Anthony Taylor zapískal na záverečný hvizd, hráči a personál na lavičke Al Ahly prúdili na ihrisko oslavujúco. Dav vybuchol, pričom najkoncentrovanejšie oslavy prichádzali od skupiny tvrdých priaznivcov Ahly za jedným z gólov.

Bolo to, ako keby sa vyhralo finále pohára, zatiaľ čo Roldanova reakcia bola, ako keby bola jedna prehratá. Mimo európskej futbalovej bubliny možno tento turnaj predsa len niečo znamená.

Pre Seattle Sounders to bolo určite zmysluplné a pravdepodobne aj pre americký futbal všeobecnejšie. Klub z Major League Soccer (MLS) písal históriu jednoducho tým, že bol na tomto turnaji v Maroku a stal sa prvý tím zo Spojených štátov amerických hrať na majstrovstvách sveta klubov.

Čo teda znamenala prípadná porážka, ak vôbec niečo?

Bolo ťažké zistiť, aké sú očakávania pre Seattle smerujúci do tejto hry na takom neznámom území.

Na jednej strane, sila Al Ahly ako tímu a veľkosť Al Ahly ako klubu mohla byť v niektorých štvrtiach podceňovaná, aj keď nie samotnými Sounders.

Ahly sa môže pochváliť rekordnými 42 titulmi v egyptskej Premier League a rekordnými 10 triumfami v CAF [Africkej] Lige majstrov. Tento úspech na domácom aj kontinentálnom území ich považuje za jeden z najväčších a najlepších tímov v Afrike, pravdepodobne the,en najväčší a najlepší.

Na druhej strane, samotní Sounders sú slušný outfit a nepotrebovali ísť do tejto hry s nejakým pocitom menejcennosti, aspoň čo sa týka kvality ich tímu a hráčov.

Seattle to ukázal v prvom polčase v Tangeri, keď bol z oboch strán lepší. To samo o sebe bolo pozitívne a trochu prekvapujúce vzhľadom na formu, v akej sa Egypťania v poslednom čase nachádzali. Ahly neprehrali od augusta 2022 vo všetkých súťažiach a za ten čas vyhrali 18 zápasov a päť remizovali.

Veľkých šancí, čo sa týka striel na bránu, bolo málo, no Sounders mali príležitosti na vytvorenie si otvorov, výsledkom čoho bolo niekoľko rohov a štandardiek. Do konca zápasu mala strana Briana Schmetzera prestrelili svojich súperov Celkovo 12-9 a na Ahlyho dva mal šesť rán.

Víťazný gól bol pre Sounders rovnako nešťastný ako pre Al Ahlyho radostný.

Afsha trafil brvno pokusom spoza pokutového územia a po polovičnom vylúčení Joãa Paula videl, že sa lopta nakoniec vrátila na jeho kopačky. Následný volej Afsha netrafil dobre, ale Alex Roldan, ktorý sa snažil zblokovať strelu, ju odvrátil popri Freiovi.

"Bol to vyrovnaný zápas," povedal Schmetzer. „Myslel som si, že tímy sú v určitých momentoch dobré, ale niekedy je taká hra.

"Urobili sme jednu malú polovičnú chybu, jednu malú chybu, dali sme loptu preč v tejto časti ihriska, trafili brvno, mali sme šancu to vyčistiť, padá to na [Afsha] a strieľa. Alex sa to snaží zablokovať a ide to do brány.

"Je to naozaj nešťastné po všetkom úsilí, ktoré hráči vynaložili."

Sounders ukázali, že na tejto úrovni môžu byť konkurencieschopní. Nebolo hanbou ísť do tímu Al Ahly, ktorý má druhý najväčší počet zápasov v histórii tohto turnaja a v priebehu rokov porazil tímy ako Club America, Palmeiras a Monterrey.

Určitá hrdzavosť Sounders v záverečnej tretine plus skutočnosť, že inkasovali gól neskoro v zápase, budú spôsobené tým, že stále ide o ich predsezónu, ale hry, ktoré viedli k šanci na gól, pochádzali od hráčov. čerstvý z lavičky João Paulo a nádejný 19-ročný stredopoliar Danny Leyva.

Aj keď načasovanie hry zohralo svoju úlohu, Schmetzer to nechcel použiť ako výhovorku.

"Neospravedlňujeme sa," povedal. "Vo svojej lige majú dobrú formu a sú takmer v polovici sezóny, takže to bola pre nich výhoda, ale aj my sme mali určité výhody."

„Myslel som si, že sme boli dobre zorganizovaní a disciplinovaní. Opäť to bol len ten gól, poslal som ich cez to a to bolo nešťastné."

Seattle mohol byť kritizovaný za to, že do 90 minút nešiel naplno pre víťazstvo a posily do útoku priviedol až neskoro v zápase. Schmetzer vo svojom pozápasovom rozhovore naznačil, že dúfa v predĺženie.

Pridania Hebera a Fredyho Montera mohli byť efektívnejšie skôr v druhom polčase, keď skóroval Ahly, priviesť ich oboch v predĺženom čase sa zdalo zbytočné.

Bez ohľadu na to, že existuje myšlienka, že by Sounders mohli, možno mali mať z tejto hry niečo viac, naznačuje, že oni a ďalšie americké kluby majú miesto na tomto stole v medzikontinentálnej súťaži, najmä preto, že Sounders sa ani nepovažujú za momentálne najlepšie tímy v MLS.

Vzhľadom na charakter gólu a celkovú vyrovnanosť hry nemuseli byť nutne porazení lepším tímom dňa, no zároveň nie je hanba prehrať s obrovským vyformovaným klubom ako napr. Al Ahly.

Pre Seattle to bola porážka, ale bolo povzbudivé, že tímy zo Spojených štátov môžu byť konkurencieschopné na tejto úrovni a na tejto scéne a možno výkon Sounders dá americkým klubom vieru v budúcich medzikontinentálnych súťažiach.