Čo sme sa naučili z úžasného debutu vedenia DC United Wayna Rooneyho

WASHINGTGT
GTO
ON — Ak vám to nejako uniklo, manažérsky debut Wayna Rooneyho v DC United – ako veľa z hráčskej kariéry bývalej anglickej superhviezdy – bolo treba vidieť, aby ste uverili.

Počas úvodných 45 minút vyzeral tím MLS, za ktorý Rooney predtým hrával v rokoch 2018 a 2019, veľmi podobný žalostnému outfitu, v akom boli štyri predchádzajúce zápasy bez víťazstva.

A dokonca ani zlepšený výkon v druhom polčase sa neprejavil, stačilo by získať nejaké body, kým hodiny nedosiahnu 90 a nezačne čas zastavenia.

Potom sa všetko zmenilo

Po prvé, Chris Durkin strelil svoj prvý profesionálny ligový gól od sezóny 2020-2021 v belgickej lige Juliper, keď minútu po nadstavenom čase zlikvidoval center domáceho Ola Kamaru divokým prvým zásahom do ľavého horného rohu.

Potom Taxi Fountas, doteraz najpozitívnejšie odhalenie sezóny, strelil ešte nepravdepodobnejší 11. gól v sezóne päť minút po nadstavenom čase, aby čierno-červeným získal všetky tri body.

Rooney možno nebol na ihrisku. Ale jeho tím vytvoril rovnaké čaro, aké fanúšikovia DC očakávali v jeho roku a pol tu po jeho dlhej premiérePINC
Ligová kariéra v Manchestri United a Evertone.

Čo presne nám toto divoké stretnutie povedalo o novej ére Rooneyho vo Washingtone, je ťažšie rozoznať. Ale pozrime sa na to.

Nehmotná viera sa vracia

Aj keď na Rooneyho trénerskú premiéru prišlo na Audi Field oveľa menej fanúšikov, keď hral v otváracej hre Audi Field, prvok energie prítomný v zemi, ktorý v posledných mesiacoch chýbal, sa nedal pomýliť.

Domáci priaznivci sa pred polčasom prakticky nemali čím povzbudzovať. Ale po inkasovaní v deviatej minúte boli dychtiví po akejkoľvek polovičnej šanci, aby sa pokúsili pomôcť svojmu tímu k odpovedi. A od 61. minúty, keď sa Fountas stretol s výborným centrom Durkina z pravej strany, no videl, že jeho jednorazový zásah zachránil Pedro Gallese, publikum reagovalo takmer na každú výmenu na ihrisku až do poslednej neskorej drámy.

Tento pocit očakávania bol nádherný pohľad na klub, ktorý sa po náročnom roku 2020 a sľubnom, ale neúspešnom roku 2021 cítil v tejto sezóne trochu stratený. A je ťažké nepripísať to priamo mužovi v trénerskej lóži, či to dáva veľký zmysel logicky alebo nie.

Tvorba z bokov

Hoci prechádzajúca mapa DC vyzerala podstatne užšia ako Orlandova, ich tri najväčšie šance a niekoľko ďalších sľubných útokov pochádzalo z krížov z bokov. Športový riaditeľ United Dave Kasper raz opísal Rooneyho ako hráča ako „trochu návratom“ a prinajmenšom v tento deň mala jeho taktika trochu staršiu angličtinu ako „si to široké, dostať to do krabice“.

United mali proti Lions celkovo 22 krížov, čo je najviac od nešťastnej prehry 1:0 v Chicago Fire v polovici júna. A hoci to mohlo mať niečo spoločné s hlbšou líniou Orlanda po skórovaní, bolo by to tiež v súlade s Rooneyho prístupom v Derby County pred DC.

Ďalej sa nezdá, že by DC skutočne pridalo hráča do kreatívneho stredu poľa č. 10. Martin Rodriguez je krídelník. Taxi Fountas je buď číslo 9 alebo druhý útočník. Bývalý hráč Derby Ravel Morrison a prichádzajúci islandský reprezentant Victor Palssen sú skôr defenzívne alebo box-to-boxové typy stredného poľa.

Ak bude pokračovať stres na širokých hrách, stojí za to sa čudovať, prečo sa aspoň nepokúsili zistiť, ako by mohol Julian Gressell vyhovovať ako široký stredopoliar alebo štandardný krajný obranca v systéme krajného obrancu Rooneyho. Namiesto toho bol najlepší krížnik DC prvého polčasu vymenený do Vancouveru, pretože nebol úplne vhodný do Rooneyho preferovaného vzhľadu štyroch obrancov.

Improvizácia so vstupom

V časoch, keď Rooney hrával za DC, boli časy, keď sa zdalo, že pokrivkáva viac konzervatívne ako vtedajší manažér Ben Olsen. Napríklad v sekvencii, ktorá viedla k pravdepodobne jeho najslávnejšiemu momentu v drese DC: jeho šprint, zdolávanie a kríženie, aby premenil potenciálny moment prehry v zápase na víťazný, vyjadril zmätok, že Olsen poslal svojho brankára dopredu na rohový kop v zápase 2:2.

Ale v tento deň, keď bol DC za chrbtom a hľadal záchranné lano, aspoň na bod, improvizoval posunutím krídelníka Kimarniho Smitha do úlohy ľavého obrancu, aby dostal viac čísel do týchto oblastí na boku, na radu asistenta Chada Ashtona.

Oplatilo sa to. Smith asistoval pri oboch góloch DC, vrátane jednorazového krosu z voleja, ktorý viedol k víťazovi Fountas.

Nie je to ten istý žreb

Rooneyho pôsobenie v Derby bolo väčšinou dobre prijaté. Barani nakoniec po sezóne 2021-2022 vypadli z Ligového šampionátu, ale len preto, že boli potrestaní 21 bodmi za finančné chyby mimo ihriska.

Takže už nie sú otázky o jeho kvalifikácii, keďže riadil alebo bol asistentom trénera od odchodu z DC v roku 2019. Ale ak DC rátalo s tým, že bude opäť žrebom, radšej by to mali prehodnotiť.

Rooneyho debut DC bol jednou z najväčších športových udalostí leta v meste. Jeho manažérsky debut nebol ani najväčšou nedeľnou udalosťou v susedstve, keďže návštevnosť zo skoršieho bejzbalového zápasu Washington Nationals skomplikovala mnohým ľuďom cesty do Audi na popoludňajšie kopanie.

Oficiálna návštevnosť 15,805 20,000 v ten deň bola veľkorysá, pričom miesto s 60 XNUMX miestami na sedenie vyzeralo takmer na XNUMX %. Čo je znepokojujúcejšie, tento pomer bol podobný v sekcii fanúšikov, od ktorých by ste očakávali, že budú vo väčšom počte, keď poznáte históriu tejto príležitosti.