Prečo Green Bay Packers budú ľutovať, že ostanú vydatá za Aarona Rodgersa

Nostalgia je silná droga.

Generálny manažér Green Bay Packers Brian Gutenkunst je toho živým dôkazom.

Zdá sa, že všetko, čo musí Gutekunst urobiť, je zavrieť oči a odcestuje späť do 6. februára 2011 – naposledy bol Aaron Rodgers v play-off skutočne výnimočný. V tú noc v Dallase hodil Rodgers tri touchdowny proti najlepšej obrane NFL a priviedol Packers k víťazstvu 31:25 nad Pittsburghom v 45.th Super misa.

Napriek viac ako desaťročiu posezónnych neúspechov od tohto zápasu sa Gutekunst a Packers rozhodli zostať v manželstve s Rodgersom aj túto sezónu. A ak nám posledných 11 rokov niečo ukázalo, tak to, že Green Bay nakoniec túto voľbu oľutuje.

Rodgers získal od roku 2011 štyri ocenenia pre najužitočnejšieho hráča. V play-off sa však neustále premieňa na najsklamanejšieho hráča ligy.

Rodgers a Packers majú po sezóne len 7-9 od víťazstva v Super Bowle XLV. Doma prehrali štyrikrát. A v play-off proti San Franciscu, tímu, ktorý obišiel Rodgersa s jednotkou číslo 0 v roku 4, vedú 1:2005.

Rodgersa sa v ten večer opýtali, aký bol sklamaný, že sa 49ers rozhodli draftovať rozohrávača Alexa Smitha namiesto neho.

"Nie som tak sklamaný ako 49ers, že ma neprijali," povedal.

Nie tak celkom.

Green Bay, ktorý vyhral 13 zápasov základnej časti v každom z posledných troch sezón, bol v pekle platových stropov po tom, čo sa v play-off v roku 2021 opäť vznietil.

Packers si mohli udržať svoj pôsobivý zoznam pohromade, keby vymenili Rodgersa a získali približne 20 miliónov dolárov na úľavu od platového stropu. Ako Seattle dokázal minulý týždeň tým, že získal dva výbery v prvom kole draftu, dve sekundy a troch hráčov pre rozohrávača Russella Wilsona, úlovok elitného obrancu je obrovský.

Namiesto toho sa Green Bay rozhodol priviesť kapelu späť - aj keď tejto skupine teraz bude chýbať gitarista a basgitarista.

V pondelok, Packers uvoľnili vonkajšieho obrancu Za'Dariusa Smitha a všestranného ofenzívneho obrancu Billyho Turnera - pár krokov, ktoré im ušetrili asi 19 miliónov dolárov na platovom strope. Green Bay tiež reštrukturalizoval zmluvu s externým linebackerom Prestonom Smithom v dohode, ktorá by mala uvoľniť 8-9 miliónov dolárov.

Aj s týmito krokmi – a reštrukturalizáciou zmlúv Davida Bakhtiariho, Aarona Jonesa a Kennyho Clarka minulý mesiac – zostáva Green Bay zhruba 18.3 milióna dolárov nad limitom. To znamená, že prichádzajú ďalšie pohyby, pretože Packers majú čas do stredy na to, aby sa dostali pod platový strop NFL na rok 2022 vo výške 208.2 milióna dolárov.

Po tom, čo Green Bay utrpel v januári hroznú prehru 13:10 so San Franciscom v play-off divízie NFC, sa zdalo, že je pre Gutekunsta ideálny čas na to, aby z Rodgersovej éry odtrhol Band-Aid a začal odznova.

Packers mali v roku 2021 pravdepodobne najlepšiu zbierku talentov okolo Rodgersa od ich majstrovského tímu Super Bowl z roku 2010. A ak by to Rodgers nezvládol hrať s elitnou obranou, dvoma úžasnými obrancami a jedným z troch najlepších prijímačov NFL, dostane ešte niekedy Green Bay cez hrb?

Gutekunst, ktorý draftoval Jordana Lovea v prvom kole v roku 2020 ako svojho budúceho rozohrávača, však stratil nervy. A namiesto toho, aby Gutekunstovi dali šancu – alebo si zobral bridžového quarterbacka v Rodgersovom obchode – bol Gutekunstov strach z neznáma príliš veľký na to, aby otočil list.

Teraz Gutekunst pripojí svoj voz k quarterbackovi, ktorý bude mať budúcu sezónu 39 rokov a v januári sa mu to nepodarilo už viac ako desať rokov. Pre tých, ktorí rýchlo zabudnú, si zopakujme:

2011 - Rodgers získal svoje prvé ocenenie MVP, doviedol Packers k základnej časti 15-1 a vytvoril rekord v hodnotení rozohrávača v jednej sezóne NFL (122.5). V prvom zápase play off Green Bay mal Rodgers skóre 78.5 prihrávača, Eli Manning ho úplne prekonal a Packers utrpeli zdrvujúcu domácu prehru 37:20 s New York Giants.

2012-13 - Rodgersa oba roky prehrával Colin Kaepernick zo San Francisca a Packers boli vylúčení v po sebe nasledujúcich sezónach 49ers.

2014 - Rodgers zahodil dva zákroky, jeden touchdown a skóre 55.8 prihrávača pri prehre 28:22 v predĺžení so Seattlom v zápase o titul NFC. Zatiaľ čo trénerstvo Mikea McCarthyho, špeciálne tímy a vyblednutá obrana zohrali úlohu pri prehre, Rodgers nevyzeral ako MVP, ktorý vyhral v tej sezóne.

"Je to premárnená príležitosť a pravdepodobne budem premýšľať o zvyšku svojej kariéry," povedal Rodgers.

2015 - Rodgers mal skóre 77.9 prihrávača a Green Bay prehral na ihrisku Arizony 26:20 po predĺžení v play-off divízie NFC.

2016 - Atlanta viedla v polčase zápasu NFC Championship 24:0, keďže Rodgers nemal žiadne prihrávky na pristátie, jeden zákrok a hodnotenie prihrávača 65.6. Falcons zvýšili svoj náskok na 31-0 v tretej štvrtine, než Rodgers zvýšil svoje čísla počas prehry 44-21.

"Bohužiaľ, hra, ako je táto, závisí od malých detailov," povedal Rodgers. "Ak nie ste na a robíte malé chyby, ako je táto, bude ťažké vyhrať."

2019 - Rodgers zahodil dva zákroky a trikrát trafil (jeden prehral) pri prehre 37:20 so San Franciscom v zápase majstrovstiev NFC.

Podobne ako v Atlante v roku 2016, aj Rodgers sa trápil v prvom polčase, keď mal dve otočky, 52.4 prihrávača a hádzal len na 65 yardov. Nie je prekvapením, že Packers si vykopali dieru 27-0, z ktorej sa nikdy nepriblížili úniku.

2020 - Tom Brady úplne prehral Rodgersa hneď, ako si Tampa Bay vybudovala vedenie 28:10 v zápase NFC Championship. Rodgers zhromaždil Green Bay medzi 31-23, potom s hrou na čiare úplne stratil nervy.

Pri tretine a góle z 8-yardovej čiary, po viac ako 2 minútach, mal Rodgers šancu spustiť touchdown, ktorý by Packers priviedol k dvojbodovej konverzii. On to však odmietol a namiesto toho hodil neúplné do dvojitého pokrytia.

Tréner Green Bay Matt LaFleur strelil v ďalšej hre kôš z hry a Packers už loptu nezískali späť.

"Som dosť vykuchaný," povedal potom Rodgers.

2021 - Len druhýkrát v 21 zápasoch play-off Rodgers nezahodil touchdown pass. Packers tiež získali iba tri body vo svojich posledných deviatich jazdách a boli ohromení tímom San Francisca pod vedením Jimmyho Garoppola, 13:10, v divíznom play-off.

"Dnes som nemal skvelú noc," priznal potom Rodgers.

Po pravde, Rodgers od 45. roku nezažil veľa skvelých nocí po sezóneth Super Bowl, keď hodil tri touchdowny. Potom mnohí predpovedali, že Green Bay bude ďalšou dynastiou NFL. Namiesto toho to bolo jedno srdce za druhým.

Napriek tomu sa zdá, že Gutekunst nemôže dostať Super Bowl XLV z hlavy, aj keď sledoval, ako jeho quarterback a jeho futbalový tím znova a znova zlyhávajú už viac ako desať rokov.

Otočiť stránku si vyžaduje odvahu, vlastnosť, ktorá momentálne v Green Bay chýba.

Takže v nasledujúcich 24 hodinách Packers urobia viac škrtov a kopnú viac peňazí, čo povedie k nočným morám platových stropov na ďalšie roky.

Potom pretočia ten istý unavený film, ktorý svojim fanúšikom premietajú od roku 2011 – aj keď už každý pozná koniec.