Argentína vyhrala Majstrovstvá sveta vo futbale 2022, no fanúšikovský token tvrdo upúšťa

Argentína vyhrala finále Majstrovstiev sveta vo futbale 2022, no cena žetónu národného tímu pre fanúšikov po tejto príležitosti klesla.

Token fanúšikov v Argentíne klesol o viac ako 40 % za 24 hodín

Tohtoročná edícia majstrovstiev sveta vo futbale sa včera skončila ako Argentína porazil Francúzsko na penalty vo finále a odniesol si domov najprestížnejšiu cenu vo futbale (futbal). Majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú každé štyri roky, súťažia najsilnejšie národné tímy z každého kontinentu a sú považované za najobľúbenejšie športové podujatie na planéte. Najnovší turnaj v roku 2022 hostil Katar.

Víťazstvo Argentíny je historické, pretože prišlo 36 rokov a dve posledné lámanie srdca po poslednom triumfe krajiny v súťaži. To, čo urobilo beh ešte legendárnejším, bol fakt, že bol Lionel Messiposledná šanca vyhrať pohár. Messi, ktorý je mnohými považovaný za najväčšieho, ktorý kedy zdobil tento šport, predtým v jeho kabinete s trofejami chýbal iba svetový pohár.Víťazstvo Argentíny na majstrovstvách sveta

Lionel Messi oslavuje s trofejou Majstrovstiev sveta vo futbale 2022 | Zdroj: FIFA

Napriek výhre tak plnému príbehov však Fan Token Argentínskej futbalovej asociácie (ARG) utrpel počas posledného dňa tvrdý zásah. “Tokeny fanúšikov“ sú digitálne aktíva, ktoré športové tímy razia na blockchaine, aby zvýšili interakciu so svojimi fanúšikmi. S týmito tokenmi sa fanúšikovia môžu podieľať na niektorých rozhodnutiach týkajúcich sa tímu, získavať rôzne odmeny a získať prístup k exkluzívnym zážitkom.

Argentína vydala svoj žetón fanúšikov minulý rok a stala sa prvým národným tímom, ktorému sa to podarilo. V čase písania tohto článku sa ARG obchoduje okolo 3.3 USD, čo je pokles o 40.4 % za posledných 24 hodín. Nižšie uvedený graf zobrazuje nedávny trend v hodnote kryptomeny.

Tabuľka cien tokenov pre fanúšikov Argentíny

Zdá sa, že hodnota aktíva dnes prudko klesla | Zdroj: ARGUSD na TradingView

Keďže žetóny fanúšikov sú viazané na konkrétny tím, je prirodzené, že výkon tímu v športe ovplyvňuje cenu žetónu. Nebolo tomu inak ani s argentínskym ARG, keďže víťazstvo národa nad Chorvátskom v semifinále turnaja začiatkom mesiaca viedlo k prudkému nárastu aktív a vytýčilo maximum nad 7 USD.

V deň finále cena mierne klesla, ale stále sa pohybovala okolo 6 dolárov. Po víťazstve Argentíny nad Francúzskom však ARG prudko klesol pod 3 doláre. Odvtedy sa token vrátil späť nad úroveň 3 USD, ale stále má takmer polovicu svojej hodnoty pred finále. Zdalo by sa, že moment slávy v Argentíne nebol býčím podujatím, ako by niektorí očakávali, a bol skôr incidentom „predať novinky“.