Ako sa Indiana Pacers prispôsobili bez Chrisa Duarteho

Začiatkom novembra spadol Chris Durate na zem v prvej štvrtine zápasu proti Miami Heat. Prevrátil ľavý členok, pristál na Heat guard Kyle Lowry a okamžite opustil hru.

Duarte od tohto zranenia nehral. Adrian Wojnarowski z ESPN hlásené že neskúsené krídlo vynechá štyri až šesť týždňov s vyvrtnutím členka 2. stupňa a od zranenia ubehlo už asi tri a pol týždňa. Je možné, že Duarte by sa mohol vrátiť na prebiehajúci výlet Pacers, ktorý trvá do 7. decembra. LaMelo Ball údajne utrpel vyvrtnutie členka 2. stupňa 10. októbra počas prípravnej hry a vrátil sa do Charlotte Hornets 12. novembra – asi mesačná absencia spolu. S podobnou časovou osou by sa Duarte mohol vrátiť budúci týždeň.

"Chlapci musia byť pripravení. Noví chalani budú musieť nastúpiť,“ povedal rozohrávač Tyrese Haliburton v dňoch po zranení. Hlavný tréner Rick Carlisle dodal, že Duarte sa denne liečil.

Výsledky Pacers boli dobré aj bez Duarteho, v deviatich zápasoch od jeho zostupu viedli 7:2. Štatistiky však stále hovoria, že Indiana by mohol použiť krásne strelecké krídlo, ktoré sa dostávalo do formy tesne pred zranením – vo svojom poslednom zápase mal kariérne maximum 30 bodov predtým, ako si vykrútil členok.

Modrým a zlatým najviac chýba Duarte v defenzíve. Výber v lotérii 2021 je jedným z najlepších, ak nie úplne najlepším krídelným obrancom na súpiske Indiany. Zatiaľ čo Aaron Nesmith a Andrew Nembhard sa v tejto oblasti presadili, Duarte veľmi chýba pre svoje schopnosti na menej okázalom konci ihriska a Indiana má stále lepšie hodnotenie obrany s Duartem na ihrisku ako na lavičke.

V útoku Pacers prehrali Duarteho streľbu – počas svojej kariéry zrazil 36.5 % svojich vonkajších striel, napriek tomu, že v tejto sezóne zápasil z deepu na otvorenie. A jeho rozostup má stále pozitívny vplyv na modrú a zlatú – vystrelí 2.5 % lepšie na ráfiku s Duartem na ihrisku ako na lavičke. The 2022 All-Rookie tím člen mohol byť na otvorení ročníka, ale aj tak dal Pacers niečo cenné na urážke.

Pacers našli spôsoby, ako generovať dobré strely a brániť sa bez Duarteho, takže tieto inovácie môžu byť ešte silnejšie, keď sa vráti druhé krídlo. Duarte sám neotváral kampaň v sezóne 2022-23, ale pre Indianu je stále cenným kúskom a mať viac možností na krídle je vhodnejšie ako menej. Museli nájsť spôsoby, ako uspieť bez neho.

Nembhard a Nesmith boli pre Carlislea kľúčovými pri hľadaní riešení bez Duarteho. Odkedy Duarte zostúpil, obaja začali ako malý útočník a obaja si našli v tíme svoju rolu.

Nesmith sa ukázal ako silný obranca a jeho atletika na tomto konci z neho robí jedného z Pacerov, ktorí sú lepšími možnosťami, ako postaviť súperových útočníkov. Jeho minúty výrazne vyskočili na modré a zlaté za posledný týždeň, a to vďaka jeho schopnostiam a niekoľkým veľkým hrám – od Duarteho zostupu trikrát dosiahol dvojciferný počet bodov a pred týždňom mal kariérne maximum 19 bodov. .

"Veľký čas, obe strany podlahy." Zasiahli veľké trojky, strážili svojich najlepších hráčov. Bol to pre nás veľký rozdiel,“ povedal Nembhard o Nesmithovi po tomto zápase.

Sám Nembhard bol obrovský pre modrú a zlatú. Jeho schopnosť zapadnúť do akejkoľvek zostavy posilnila Pacers a jeho obvodová obrana bola chválená mnohými na súpiske. Prvých šesť zápasov po zranení Durateho začal na malom mieste vpredu a dobre bránil, kým Indiana viedla 5:1. V tomto rozpätí vystrelil 53 % z hĺbky.

Vystupovanie týchto dvoch hráčov bolo kľúčovou súčasťou najväčšej úpravy Pacers s Duarte – prišli na to, ako uspieť so zostavami s viacerými strážami. Päťčlenné jednotky s tromi, niekedy dokonca štyrmi strážcami dostali v poslednej dobe viac príležitostí pre modrých a zlatých a dosiahli úspech.

Zostavy s ktorýmikoľvek tromi z Haliburtona, Nembharda, Bennedikta Mathurina, Buddyho Hielda a TJ McConnell odohrali v tejto sezóne za Pacers 432 minút. Pred Duarteho zranením to bolo len 170. Tieto jednotky mali v prvých deviatich zápasoch tejto sezóny za Indianu priemer 18.9 minúty na zápas; toto číslo vyskočilo na 29.1 za posledných deväť zápasov.

"Mám pocit, že je to celkom dobré." Máme šancu utekať,“ povedal Mathurin o týchto troch gardových zostavách. "Hra je o niečo rýchlejšia."

Od Duarteho zranenia sa objavila ďalšia vráska, keď sa tím zmenil na jednotky so štyrmi z týchto manipulátorov. Tieto celky odohrali v tejto sezóne iba 57 minút, ale majú rozdrvil súperov o 19 bodov v tom rozpätí. Pred zápasom došlo k zraneniu členka Duarteho, tieto skupiny mali spolu iba desať minút.

"Myslím, že tieto jednotky robia dobre," uviedol Nembhard. „Myslím si, že toto je typ skupín, môžeme prísť a priniesť viac energie. Môžeme to získať na útočnej strane lopty. Trochu agresívnejší, trochu atletickejší."

Duarte by sa mohol čoskoro vrátiť a ak nové stratégie zostavy Pacers rozprávajú nejaký príbeh, je to to, že mladé krídlo môže očakávať viac minút na štvorke. Jeho streľba a obrana tam môžu byť stále účinné, pokiaľ nenastúpi proti post-útočníkovi a jeho zakončenie by sa malo ustáliť po pomalšom rozbehu. Riešenia, ktoré Carlisle našiel bez Duarteho, by mohli byť v skutočnosti prínosom pre 25-ročného mladíka, keď sa vráti.

Samozrejme, ako rastúci hráč druhého ročníka je najväčšia strata pre Pacers bez Duarteho menej v hre na ihrisku a viac v stratených možnostiach rozvoja. Dať mladému krídlu opakovanie a čas na rast v novom tíme je dôležitejšie ako to, aby tím prišiel na dokonalú rotáciu v novembri.

Indiana je však teraz lepšie vybavená na to, aby postavila Chrisa Duarteho do víťazných situácií, keď sa vráti, vďaka kreatívnej práci s 2021. celkovým výberom v roku 13. Keď sa vráti, čo by mohlo byť čoskoro, mal by mať veľa šancí vybudovať silnú poslednú hru pred zranením členka.