Prečo bude Španielsko ťažiť z dlhých vyčerpávajúcich zápasov Kataru 2022

Podľa šéfa rozhodcov FIFA Pierluigiho Collinu nebolo obrovské množstvo času pridaného na zápasy MS v Katare 2022 „nič nové“.

„[Na posledných majstrovstvách sveta] v Rusku [2018] sa stalo celkom normálnym, že štvrtý rozhodca ukázal tabuľu so siedmimi, ôsmimi, deviatimi minútami,“ povedal médiám, „odporúčali sme našim rozhodcom, aby boli veľmi presné pri výpočte času, ktorý sa má pridať na konci každého polčasu, aby sa kompenzoval čas stratený v dôsledku špecifického druhu incidentu.

„Čomu sa chceme vyhnúť, je mať zápas so 42, 43, 44, 45 minútami aktívnej hry. Toto nie je prijateľné. Vždy, keď dôjde k incidentu ako ošetrenie zranenia, striedanie, pokutový kop, červená karta alebo oslava gólu – chcem to zdôrazniť, pretože pre jeden tím je to chvíľa radosti, pre druhý možno nie – ale môže to byť trvať jednu alebo jeden a pol minúty.

"Predstavte si, že za polčas padnú dva alebo tri góly a je ľahké stratiť päť alebo šesť minút a tento tím musí byť na konci kompenzovaný."

Či už to bol nezvyčajne vysoký počet prestávok v úvodných kolách zápasov alebo len Collinove pokyny boli plnené s vyššou mierou precíznosti, v tohtoročných zápasoch skupinovej fázy bežali hodiny dlhšie ako kedykoľvek predtým.

Vidieť na hodinách odbil 100 minút bývalo niečo, čo sa stalo len vtedy, ak hra prebehla predĺžením.

Ale v Katare 2022 bol priemerný čas prvých siedmich zápasov viac ako storočie.

Zápasy Anglicko vs Irán a Argentína vs Saudská Arábia boli bližšie k dvom hodinám.

Je ťažké tvrdiť, že snahy o skutočnejší futbal nie sú najlepšie a Collinovu direktívu tlieskali aj odborníci ako Jamie Carragher z CBS Sport.

"Teším sa z množstva času, ktorý pridávajú funkcionári na majstrovstvách sveta v Katare 2022," napísal na Twitteri, "vo futbale sa stráca príliš veľa času."

Ak by ste si však vybrali turnaj, aby ste si to vyskúšali, toto vydanie výstavy FIFA sa javí ako zvláštna možnosť.

Zimný plán súťaže znamená, že už sú rozpisy zápasov zhustené a hráči majú medzi zápasmi kratšie obdobia na zotavenie.

A nielen to, mnohí hráči prichádzajú na turnaj bez rozdielu od domácich sezón, ktoré majú kvôli turnaju aj náročnejší program ako zvyčajne.

Pred začiatkom majstrovstiev sveta FIFPRO, medzinárodná hráčska únia, ktorá zastupuje 65,000 XNUMX profesionálnych futbalistov po celom svete, varovala pred dopadom na pohodu hráčov.

Zástupca generálneho tajomníka Simon Colosimo pri diskusii o správe s názvom FIFA World Cup 2022: The Player Workload Journey, ktorá varovala pred možným zranením mnohých hráčov, povedal: „Údaje zdôrazňujú mentálnu a fyzickú záťaž, ktorej čelia mnohí hráči národného tímu. preplnený zápasový kalendár, ktorý riadne nezohľadňuje ich zdravie a výkonnosť.

„Nepochybujem o tom, že každý tím predvedie na majstrovstvách sveta skvelú šou napriek náročným okolnostiam. Všetci zainteresovaní v profesionálnom futbale však musia preorientovať svoje priority, aby zabezpečili, že hráči budú mať prospech z vyváženejšieho kalendára a budú môcť podávať vrcholné výkony počas kľúčových momentov svojej kariéry.

Keďže smernica nevykazuje žiadne známky zániku, vyvstáva otázka, kto by z nej mohol mať prospech?

zisk Španielska

Keď musíte zvládnuť 100 namiesto 90 minút, fyzická námaha, ktorú strana dokáže zvládnuť, sa podstatne zníži.

Je ťažšie tlačiť na protihráčov v držaní lopty rovnakou intenzitou po takú dlhú dobu a je zrejmé, že hoci sa niektoré tímy pokúšali obťažovať tím s loptou, inklinovalo to k riadeným dávkam.

„Únava“ bola citovaná ako faktor komentátormi, ktorí analyzovali neuspokojivé druhé zápasy Anglicka a Walesu.

Jedna strana však vyniká tým, že ťaží z trendu dlhších hier; Španielsko.

Pod vedením Luisa Enriqueho hrala strana štýlom založeným na dominancii držania lopty a odovzdaní súperov do zabudnutia.

Dokonale sa to ukázalo pri výhre 7:0 nad Kostarikou, kde dosiahol neuveriteľných 81.3 %, čo je najviac v zápase majstrovstiev sveta od roku 1966.

Počítanie prihrávok bolo ešte smiešnejšie, Španielsko dokončilo 976 prihrávok, čo bolo takmer desaťkrát viac ako jeho súperi.

Proti tvrdším tímom ako Kostarika by ste si predstavovali, že štatistiky budú menej jednostranné, no stále by ste si mysleli, že budú monopolizovať loptu.

Ako turnaj postupuje, prinútiť druhý tím naháňať loptu viac bude významnou výhodou, najmä ak už vynaložili viac energie ako zvyčajne.

Treba poznamenať, že naposledy, keď Španielsko zvíťazilo, pred viac ako desiatimi rokmi v Južnej Afrike, bol triumf postavený na rovnakých princípoch.

Tím mal na ceste k víťazstvu v priemere 64.5 % držania lopty, hoci iba osem gólov je často v porovnaní s ostatnými šampiónmi menej priaznivé.

Nesporné však bolo, aká účinná bola filozofia prihrávok Tiki Taka, ktorá umožnila Španielom dominovať v hrách.

To by mohol byť kritický faktor pre to, aby sa opäť dostali do Kataru.